W Chałupkach nie pozwolą, aby tradycja garncarstwa zanikła

Data publikacji: 29.07.2018 07:39 / Data aktualizacji: 29.07.2018 15:59
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Chałupkowe Garcynki

"Chałupkowe Garcynki"
Chałuoki. 29.07.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Imprezę folklorystyczną, kultywującą tradycję garncarstwa zorganizowano w Chałupkach, w gminie Morawica. Wydarzenie rozpoczęła plenerowa msza święta na placu przy budynku miejscowego OSP. Po koncercie Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej z Morawicy, rozpoczęła się inscenizacja obrzędu „Chałupkowe Garcynki” w wykonaniu zespołu „Brzezinianki” i pokazy toczenia na kole i lepienia figurek glinianych w wykonaniu garncarzy.

Podczas wydarzenia można poznać m. in. pracę garncarza Pawła Pileckiego z Ostrowca. Jak powiedział Radiu Kielce, jest to zawód, który powoli zanika. Jednak według niego, niedługo ponownie nastąpi jego rozkwit. - Ludzie teraz też tworzą przedmioty z gliny. Nie uczą się jednak tego, a korzystają z gotowych form. Kiedyś produkcja takich rzeczy trwała kilka, a nawet kilkanaście godzin, teraz w godzinę lub dwie są one już gotowe. Różnica w jakości jest więc ogromna -   podkreśla.

Wśród uczestników imprezy są m. in. Edyta i Kamil Pietras wraz z dziećmi. Jak powiedzieli, „Chałupkowe Garcynki” to bardzo ciekawe wydarzenie. - Jest to podtrzymywanie tradycji. Chcemy, żeby wiedziały o niej nasze dzieci, a później wnuki. Dawno nas tu nie było, ponieważ byliśmy zajęci, ale mamy zamiar teraz pojawiać się na imprezie częściej - dodawali.

Gwiazdą wieczoru będzie zespół TerazMy, twórca takiego hitu jak „Takiego Janicka”. Organizatorzy przygotowali także konkurs dla garncarzy na najładniejszy przedmiot wykonany z gliny.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama