„Bez 6 sierpnia 1914 roku, nie byłoby 11 listopada 1918 roku". Wyrusza „Kadrówka"

Data publikacji: 01.08.2018 12:41
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W sobotę w Krakowie spotkają się uczestnicy Marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej. W tym roku swój udział w imprezie potwierdziło 350 osób. Piechurzy przejdą 120 kilometrów, z krakowskich Oleandrów do Kielc.

Hasłem marszu jest sentencja „Bez 6 sierpnia 1914 roku, nie byłoby 11 listopada 1918 roku”. Komendant Marszu i prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Jodła” Dionizy Krawczyński zaznacza, że dla piechurów ważna jest każda okrągła rocznica.

- Nie chcemy zapominać o tym, co doprowadziło Polskę do odzyskania niepodległości. W drodze do Kielc cały czas pamiętamy, że zanim Polska była wolna, to najpierw żołnierze "kompani kadrowej" poświęcali swoje życie, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju i aby Polska, już w listopadzie 1918, mogła być niepodległa - dodaje prezes Dionizy Krawczyński.

„Kadrówka” rozpocznie się w sobotę 4 sierpnia i potrwa do niedzieli 12 sierpnia. Krakowskie uroczystości odbędą się w sobotę i niedzielę. Na Wawelu zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Następnie, w poniedziałek uczestnicy wyruszą i będą się zatrzymywali w Słomnikach, Miechowie, Wodzisławiu, Jędrzejowie i Chęcinach, pokonując codziennie około 20 kilometrów. Zwieńczeniem wyprawy będą uroczystości kieleckie, które zaplanowano na niedzielę 12 sierpnia, część z nich odbędzie się na placu przed Pałacem Biskupów Krakowskich, natomiast samo zakończenie marszu nastąpi przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności.

Podczas marszu zostanie przeprowadzony konkurs dotyczący wiedzy o Armii Krajowej.  Przyznane zostaną również odznaczenia za wielokrotny udział w imprezie. W tym roku planowane jest wręczenie ośmiu medali za dziesięciokrotny udział, trzy szable za dwudziestopięciokrotny i dwadzieścia pięć odznaczeń za przejście szlaku po raz trzeci. Zostanie także powołane stowarzyszenie, które w przyszłości będzie zajmować się organizacją imprezy. Obecnie odpowiada za to organizacja związana z komendantem marszu, a więc Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Jodła".

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama