Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej 2018 [PROGRAM, HISTORIA]

Data publikacji: 06.08.2018 08:50
Kategoria: Wiadomości z regionu
Przemarsz uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej z asystą wojskową i orkiestrą z Oleandrów na Wawel

Przemarsz uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej z asystą wojskową i orkiestrą z Oleandrów na Wawel
Kraków. 05.08.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W sobotę w Krakowie spotkali się uczestnicy Marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej. W tym roku swój udział w imprezie potwierdziło 350 osób. Piechurzy przejdą 120 kilometrów, z krakowskich Oleandrów do Kielc. Hasłem marszu jest sentencja „Bez 6 sierpnia 1914 roku, nie byłoby 11 listopada 1918 roku”.


MARSZ SZLAKIEM I KOMPANII KADROWEJ 2018 - PROGRAM


I KOMPANIA KADROWA

Marsz Szlakiem "Kadrówki" w Rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej - 1926 r. Fotografia grupowa uczestników marszuFot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pododdział piechoty utworzony 3 sierpnia 1914 w Krakowie przez Józefa Piłsudskiego z połączenia członków „Strzelca” i Polskich Drużyn Strzeleckich jako zalążek Wojska Polskiego.

28 lipca 1914 roku Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, 1 sierpnia Niemcy Rosji, 3 sierpnia Niemcy Francji i Austro-Węgry Rosji. Rozpoczęła się I wojna światowa.

29 i 30 lipca Józef Piłsudski zarządził częściową mobilizację i koncentrację strzelców. Dzień później podporządkował sobie Polskie Drużyny Strzeleckie, a 2 sierpnia za zgodą władz austriackich rozpoczął mobilizację i koncentrację wszystkich drużyn z Galicji. Tego samego dnia dowódcą kompanii wyznaczył Tadeusza Kasprzyckiego „Zbigniewa”.

3 sierpnia około godz. 18.00 w Oleandrach z członków ZS i PDS sformowano 1 Kompanię Kadrową. 4 i 5 sierpnia kontynuowano organizację i szkolenie kompanii. W skład kompanii wchodziły cztery plutony, a każdy z nich złożony był z czterech dziesięcioosobowych sekcji.

Marsz Szlakiem "Kadrówki" w Rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej - 1926 r. Uczestnicy marszu przy studniFot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Kompania wymaszerowała 6 sierpnia o godzinie 2:42 w stronę Miechowa, w Michałowicach obalając rosyjskie słupy graniczne. Po zajęciu Kielc i bezskutecznej próbie przebicia się do Warszawy w celu wywołania powstania, Pierwsza Kadrowa powróciła do Krakowa, stając się zalążkiem Legionów Polskich.

Według różnych źródeł stan kompanii wynosił 145-168 żołnierzy. Do składu 1. kompanii kadrowej należy zaliczyć członków tzw. „siódemki” – patrolu Władysława Prażmowskiego „Beliny”, który w nocy z 1 na 2 sierpnia 1914 roku, jako pierwszy oddział Wojska Polskiego przekroczył granicę zaboru austriackiego z zaborem rosyjskim w Kocmyrzowie i 3 sierpnia wieczorem powrócił do Krakowa, a 6 sierpnia wyruszył wraz z kompanią do Miechowa.

Marsz Szlakiem "Kadrówki" w Rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej - 1926 r. Brama triumfalna na mecieFot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

8 sierpnia 1914 roku w Miechowie nastąpiły pierwsze zmiany personalne. Dotychczasowy dowódca kompanii, Tadeusz Kasprzycki „Zbigniew” odszedł do Komendy Głównej, a jego miejsce zajął Kazimierz Jan Piątek „Herwin”. Dowództwo 1 plutonu objął Modest Słoniowski „Słoń”, oficer PDS, odznaczony „Parasolem”. Tego samego dnia do kompanii przyjęto pierwszych ośmiu ochotników tzw. patrol skautów.

12 sierpnia 1914 roku pierwsza kompania, razem z kompanią drugą Stanisława Tessaro „Zosik” i trzecią Wacława Wieczorkiewicza „Scaevola”, zajęła Kielce.

Marsz Szlakiem "Kadrówki" w Rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej - 1926 r. Uczestnicy marszu w defiladzie przed marszałkiem Józefem PiłsudskimFot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

12 sierpnia 1919 roku w Warszawie, z rozkazu Naczelnego Wodza, zarządzona została zbiórka „kadrowców”. Prawo udziału w zbiórce przysługiwało tylko „tym oficerem, podoficerom i żołnierzom, którzy byli w składzie kompanii kadrowej w linii w dniu 6 sierpnia 1914 roku. Nikomu innemu prawo do wzięcia udziału w niej nie przysługuje pod żadnym pozorem”. „Kadrowcy” po przybyciu do Warszawy mieli się meldować u porucznika Stefana Pomarańskiego w Redakcji „Wiarusa” w Zamku Królewskim.

52. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej (2017 r.)

51. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej (2016 r.)

50. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej (2015 r.)

49. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej (2014 r.)

48. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej (2013 r.)

Reklama