Karambol z cysterną przewożącą gaz. Efektowne ćwiczenia ratowników [FILM, ZDJĘCIA]

Data publikacji: 22.08.2018 15:38
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
22.08.2018 Brzegi. Nowy odcinek S7. Ćwiczenia straży pożarnej

22.08.2018 Brzegi. Nowy odcinek S7. Ćwiczenia straży pożarnej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zderzenie kilku aut na drodze ekspresowej S7 z Chęcin do miejscowości Brzegi. 19 osób zostało rannych. Na drodze są utrudnienia - takie zdarzenia przewidywał scenariusz ćwiczeń świętokrzyskich strażaków oraz służb ratunkowych. Przeprowadzono je na budowanym wciąż 9-kilometrowym odcinku trasy.

Ratownicy ćwiczyli zachowanie w sytuacji karambolu. Ponadto trenowali przekierowywanie ruchu na drodze ekspresowej oraz to, jak zachować się w przypadku, gdy pojazd zderzy się z cysterną, z której ulatnia się gaz.

Straż pożarna zawsze trenuje na nowooddawanych odcinkach dróg ekspresowych – informuje Robert Sabat, zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. - Takie manewry odgrywają ogromną rolę w procesie szkolenia strażaków.  Podczas zajęć doskonalimy współpracę ze wszystkimi służbami, które podczas rzeczywistych zdarzeń uczestniczą w akcjach – mówi Robert Sabat.

Młodszy brygadier Mariusz Góra, zastępca komendanta miejskiego PSP w Kielcach informuje, że ratownicy w pierwszej kolejności skupiają się na ratowaniu życia poszkodowanych. Chodzi o to, żeby jak najszybciej przetransportować ich na szpitalne oddziały ratunkowe. W trakcie zajęć oceniane są poszczególne zastępy, które docierają na miejsce, decyzje dowódców oraz indywidualne czynności, które wykonują ratownicy.

Krzysztof Strzelczyk, dyrektor kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że 9-kilometrowy odcinek na którym prowadzone były ćwiczenia zostanie udostępniony kierowcom prawdopodobnie w ciągu dwóch najbliższych tygodni. - Zostało jeszcze trochę formalności, ale prace są już bardzo zaawansowane. Z kolei oddanie odcinka od miejscowości Brzegi do Jędrzejowa zgodnie z deklaracjami wykonawcy i naszą wstępną oceną jest możliwe na koniec roku. Wiele zależy jednak od pogody – zaznacza dyrektor kieleckiego GDDKiA.

W ćwiczeniach wzięło udział 120 strażaków PSP i OSP oraz policja, pogotowie ratunkowe, zespoły zarządzania kryzysowego i służby generalnej dyrekcji dróg krajowych i autostrad.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama