Rolnicy i sadownicy podziękują za plony w Dwikozach

Data publikacji: 22.08.2018 17:35
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wieńce dożynkowe

Wieńce dożynkowe
Opatów. 10.09.2017 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Dożynki powiatu sandomierskiego odbędą się w tym roku ponownie w Dwikozach. Jak powiedział wójt Marek Łukaszek, jest to wyróżnienie dla gminy i jej mieszkańców. Dodał, że teren jest zróżnicowany rolniczo. Są sady, uprawia się tutaj warzywa, zboża, a ostatnio także winorośle.

Część odmian sprowadzanych jest nawet z Kanady. Ponadto w gminie rozwija się kwiaciarstwo. Niektórzy producenci sprzedają kwiaty do dużych miast takich jak Warszawa, Kraków czy Rzeszów - dodał wójt Marek Łukaszek.

Starostami tegorocznych dożynek powiatu sandomierskiego będą: Adam Burek z Dwikóz i Małgorzata Smardz z Obrazowa prowadząca ponad 30-hektarowe gospodarstwo sadownicze. Jak twierdzi w tym roku plony są bardzo dobre. Problemem są niskie ceny owoców. Producenci bardzo liczą na zapowiedzianą przez rząd pomoc, która choć w części zrekompensuje straty.

Podczas dożynek poznamy laureatów konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który będzie reprezentował powiat sandomierski na wojewódzkim świecie plonów. Ponadto wręczone zostaną nagrody dla zwycięzców konkursu na „Piękną i Bezpieczną Zagrodę-Przyjazną Środowisku".

Wieczorem wystąpią: Casandra, Bogdan Borowski oraz Claudi. Wydarzeniami towarzyszącymi będzie wystawa sprzętu rolniczego i degustacja potraw dożynkowych. Dożynki rozpoczną się od uroczystej mszy świętej na stadionie sportowym w Dwikozach o godzinie  14.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama