Pięć grzechów w sprawowaniu władzy przez PSL

Data publikacji: 08.09.2018 12:06 / Data aktualizacji: 08.09.2018 15:15
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Konferencja PiS. Na zdjęciu (od lewej): poseł Marek Kwitek, poseł Anna Krupka, poseł Krzysztof Lipiec i senator Krzysztof Słoń

Kielce. Konferencja PiS. Na zdjęciu (od lewej): poseł Marek Kwitek, poseł Anna Krupka, poseł Krzysztof Lipiec i senator Krzysztof Słoń
Kielce. 08.09.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przedstawiciele świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości zarzucają władzom województwa doprowadzenie regionu do stagnacji. Podczas zwołanej konferencji prasowej, działacze przedstawili pięć grzechów PSL w sprawowaniu władzy.

Wśród nich są: brak rozwoju Centrum Technologicznego w Podzamczu, niedotrzymanie obietnicy dotyczącej powstania wielomilionowej inwestycji w Połańcu, w której zatrudnienie miało znaleźć około 1000 osób, brak odpowiednich środków na przebudowę siedziby teatru im. Stefana Żeromskiego, nierozpoczęcie pracy przy budowie obwodnicy Wąchocka i niezrealizowanie do końca projektu zakładającego doprowadzenie do każdej wsi w województwie szerokopasmowego Internetu.

- PO i PSL, które odpowiadały za rządy w kraju i nadal odpowiadają w województwie świętokrzyskim, zepchnęły nasz region na margines - mówił podczas spotkania z dziennikarzami lider świętokrzyskich struktur PIS poseł Krzysztof Lipiec. Jak powiedział, to wymaga nie tylko krytyki, ale także refleksji u wyborców, że nadszedł czas na zmiany. Wymienił także kolejne zaniedbania, których dopuściła się poprzednia władza, zaznaczając jednocześnie, że lista uchybień jest znacznie dłuższa.

Kielce. Konferencja PiS. Na zdjęciu: poseł Krzysztof LipiecKielce. 08.09.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Teatr w sprawie teatru - marszałek Adam Jarubas obiecywał, że przeznaczy odpowiednie środki, aby zabytkowa siedziba teatru imienia Stefana Żeromskiego mogła zostać przebudowana. Mówiło się o 50 milionach złotych. Dzisiaj dyrektor teatru szuka środków na realizację projektu w różnych gabinetach, a marszałek jest na to głuchy. Druga rzecz to obwodnica Wąchocka - posłowie PO Marzena Okła-Drewnowicz i Artur Gerarda już w poprzedniej kadencji wbijali łopaty symbolizujące rozpoczęcie inwestycji. Tymczasem do tej pory prace przy budowie się nie rozpoczęły - dodał Krzysztof Lipiec.

W jego opinii PO i PSL nie zrealizowały do końca projektu zakładającego doprowadzenie do każdej wsi w województwie szerokopasmowego Internetu.

Z kolei poseł Anna Krupka zwracała uwagę, że przez lata władze województwa przykładały niewielką wagę do inwestycji badawczo-rozwojowych, które w jej opinii są kluczowe do tego, by województwo mogło się rozwijać.

Kielce. Konferencja PiS. Na zdjęciu (od lewej): poseł Marek Kwitek, poseł Anna Krupka i poseł Krzysztof LipiecKielce. 08.09.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

 - To na podstawie badań powstają produkty innowacyjne. Ostatnie bardzo złe dane z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju ponownie pokazują, że nasze województwo jest w ogonie regionów w wydawaniu środków unijnych. Te opóźnienia wynikają też z tego, że zbyt późno uruchomiono niektóre programy jak np. instrumenty odnawialne dla przedsiębiorców. Przez to nasz region nie jest konkurencyjny na tle innych w Polsce -  mówiła poseł Anna Krupka.

Poseł Marek Kwitek zwracał uwagę na to, że władze województwa nie dopilnowały tego, jak wydatkowane były środki unijne. W jego opinii doskonałym przykładem jest spółka Owoc Sandomierski.

Kielce. Konferencja PiSKielce. 08.09.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Grupa funkcjonowała bardzo dobrze, kiedy były środki unijne w latach 2011-2015. Łącznie, grupa otrzymała 85 milionów złotych środków publicznych. W 2016 roku okazało się, że Owoc Sandomierski jest na skraju bankructwa z 60-milionowym zadłużeniem. Straty w związku z tym poniosło także ponad 100 sadowników - mówił Marek Kwitek.

Z kolei Senator Krzysztof Słoń stwierdził, że poprzednia władza doprowadziła do tego, że zmniejszyło się bezpieczeństwo naszego kraju. Zdaniem parlamentarzysty, przykładem tego było słaba kondycja Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

Kielce. Konferencja PiS. Na zdjęciu (od lewej): poseł Marek Kwitek, poseł Anna Krupka, poseł Krzysztof Lipiec i senator Krzysztof SłońKielce. 08.09.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Kielecka Bukówka jeszcze trzy lata temu zwijała się, była skazana na zapomnienie. Teraz ma szansę, aby ponownie stać się czołową jednostką tego typu w kraju. Tam już zaznaczona jest obecność naszych sojuszników oficerów i żołnierzy amerykańskich. To dobrze wróży na przyszłość - powiedział senator Słoń.

W konferencji wzięli także udział działacze PiS, którzy w nadchodzących wyborach samorządowych będą ubiegać się o mandat radnych w sejmiku województwa oraz kieleckiej Radzie Miasta.

Reklama