Do Sandomierza przyjechało niezwykłe muzeum

Data publikacji: 08.09.2018 18:06
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sandomierz. Multimedialne Muzeum Niepodległości

Sandomierz. Multimedialne Muzeum Niepodległości
Sandomierz. 08.09.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu można zwiedzać Multimedialne Muzeum Niepodległości. Znajduje się ono przy kościele św. Jakuba, ponieważ to ojcowie dominikanie wyszli z inicjatywą zaproszenia tej placówki do miasta. W placówce znajdują się ekrany multimedialne dające możliwość wyboru ścieżki zwiedzania. Są tu informacje o kształtowaniu się granic II Rzeczpospolitej o postaciach i wydarzeniach, jakie miały na to wpływ.

- Jest tu przedstawiony proces rozpoczynającego się wymarszu I Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów, a następnie przechodzimy do 1918 roku, kiedy to powracający z uwięzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski przejmuje komendę nad odrodzonym Wojskiem Polskim i notyfikuje kraje świata informacjom, że w Warszawie jest polski rząd i Polska jest niepodległym państwem - powiedział koordynator Mobilnego Muzeum Niepodległości, Krzysztof Budziński.

Osoby zwiedzające ekspozycję są pod jej wrażeniem. Mówią, że to doskonała okazja, aby odświeżyć sobie wiedzę historyczną, a w wielu przypadkach także poszerzyć zakres wiadomości na ten temat. Ludzie zwracają też uwagę na zwięzłość formy, skondensowane informacje, co jest ważne w dzisiejszym, zabieganym świecie, gdy każdy narzeka na brak czasu. Przy muzeum wystawiono księgę pamiątkową z okazji 100-lecia niepodległości, do której można się wpisywać.

Sandomierz jest jednym z 56 miast w Polsce, które odwiedzi Mobilne Muzeum Niepodległości. To inicjatywa Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Muzeum będzie czynne także w niedzielę, w godzinach od 10.00 do 16.00. Wstęp jest bezpłatny.

Reklama