Wojciech Lubawski: grzechem jest burzyć przyjaźń Polski i Węgier [KOMENTARZE]

Data publikacji: 19.09.2018 15:12 / Data aktualizacji: 19.09.2018 19:48
Autor: Wiktor Dziarmaga , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Wojciech Lubawski prezydent Kielc

Wojciech Lubawski, prezydent Kielc
Kielce. 31.08.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Burmistrz partnerskiego miasta Kielc - Budapest Csepel krytycznie ocenia działalność Bogdana Wenty - europosła i kandydata na prezydenta Kielc. Lenard Borbely wystosował do kieleckiej Rady Miasta pismo, w którym podkreśla, że postawa Wenty w Parlamencie Europejskim godzi w samo serce przyjaźni między Polską i Węgrami. Chodzi o głosowanie, w którym kandydat na prezydenta Kielc opowiedział się za uruchomieniem wobec Węgier artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski stwierdził, że decyzja Bogdana Wenty była niefortunna. Jak dodał, związki kielecko - budapesztańskie są tak silne i wspaniałe, że grzechem jest je burzyć. 

- Jestem przekonany o tym, że każdy, kto podejmuje decyzje na forum europejskim, powinien być w tym samodzielny, a nie podporządkowywać się woli ogółu. W Kielcach mamy mieć dni przyjaźni polsko - węgierskiej. W uroczystościach będą brać udział prezydenci obu państw. Czy to wpłynie na nasze relacje? Mam nadzieję, że nie. Czego dzisiaj nie powiem, będzie to odbierane jako element kampanii, ale w mojej ocenie, jako urzędującego prezydenta, Bogdan Wenta źle postąpił, powinien się odizolować tym bardziej że nie jest członkiem żadnej partii - powiedział Wojciech Lubawski.

Bogdan Wenta nie odbiera od nas telefonu. Pełnomocnik wyborczy jego komitetu- Danuta Papaj przysłała natomiast do redakcji oświadczenie, w którym stwierdza, że nieprawdą jest, iż europoseł uderza w Węgrów i przyjaźń polsko-węgierską. Jej zdaniem, to retoryka rozpowszechniana przez jego oponentów. Przypomnijmy, że list w sprawie głosowania Wenty wystosował burmistrz Budapest Csepel.

Kandydat PO na prezydenta Kielc, poseł Artur Gierada, zapewnia, że jeśli wygra wybory, będzie dbał o współpracę ze wszystkimi miastami partnerskimi. Nie potępia jednak jednoznacznie zachowania swojego konkurenta - eurodeputowanego Bogdana Wenty. W opinii Artura Gierady nie powinno się łączyć polityki samorządowej z międzynarodową.

- Ciężko mi rozstrzygać, czy głosowanie Bogdana Wenty wpłynie negatywnie na stosunki pomiędzy Csepel a Kielcami. Jako prezydent Kielc będę szukał jak najlepszej współpracy ze wszystkimi miastami partnerskimi. Musimy budować mosty między ludźmi, wpłynie to z pewnością na jakość naszych samorządów - dodaje.

Dariusz Kozak, przewodniczący kieleckiej Rady Miejskiej, stwierdził, że list był skierowany do mieszkańców miasta, dlatego zgodnie z prośbą burmistrza Csepel zdecydowała się podać jego treść do publicznej wiadomości. Dodaje, że kielczanie powinni samodzielnie ocenić przekaz płynący z Węgier.

- Niech każdy mieszkaniec Kielc samodzielnie oceni, czy taka działalność jest dobra dla naszego kraju i miasta, czy nie. Ja osobiście podpisuje się pod tym, co napisał burmistrz Lenard Borbely – powiedział Dariusz Kozak.

W ocenie Magdaleny Fogiel-Litwinek głosowanie europosłów Platformy Obywatelskiej w sprawie wdrożenia artykułu 7 wobec Węgier było symbolicznym wbiciem noża w plecy naszym sojusznikom.

- Węgrzy podczas głosowania odnośnie uruchomienia artykułu 7 wobec Polski głosowały przeciwko. Dlatego chcę zaznaczyć, że postawa przedstawicieli Platformy nie jest głosem województwa świętokrzyskiego. Mam nadzieję, że większość mieszkańców regionu świętokrzyskiego nie popiera działań pana Bogdana Wenty - dodaje.

Oświadczenie Komitetu Wyborczego Wyborców Bogdana Wenty

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama