Jak długo karmić piersią?

Data publikacji: 24.09.2018 15:59
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
dr Joanna Zielonko, neonatolog

dr Joanna Zielonko, neonatolog
24.09.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Karmienie piersią zaspokaja potrzeby żywieniowe niemowlęcia i stwarza niepowtarzalne warunki rozwoju fizycznego i psychicznego. O tym, jak długo należy karmić piersią i czy dieta matki ma znaczenia, rozmawiamy z doktor Joanną Zielonko - Międzynarodowym Konsultantem Laktacyjnym z Kliniki Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Pani doktor w ostatnich latach bardzo dużo mówi się o karmieniu piersią. To moda, czy faktyczna potrzeba?

Mleko mamy zawiera idealne proporcje doskonale wchłaniających się z przewodu pokarmowego składników odżywczych. Jego skład jest skrojony na miarę potrzeb niemowlęcia, zawiera niezbędne i lekkostrawne białka, tłuszcze, węglowodany, przeciwciała, prebiotyki i setki innych składników, które wciąż na nowo zaskakują badaczy swoimi niezwykłymi zaletami.

 Czy z czasem pokarm mamy traci na wartości?

Skład pokarmu idealnie dopasowuje się do zmieniających się potrzeb i warunków (np. wieku dziecka, jego zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze, a nawet do pory dnia). To właśnie dlatego tak trudno jest wyprodukować jego idealną kopię - żadne mleko modyfikowane nie jest w stanie dorównać matczynemu. Mleko zmienia się też w trakcie karmienia: to, które płynie na początku, zawiera więcej wody i zaspokaja pragnienie dziecka, a po kilku minutach staje się bardziej kaloryczne i syci malca.

Jak pobudzić laktację?

Organizm mamy produkuje tyle mleka, ile potrzebuje dziecko, bowiem karmienie pobudza laktację. Im niemowlę częściej ssie, tym więcej mleka wytwarzają piersi.

Czy powinno się karmić o regularnych porach, czy na żądanie ?

Zdecydowanie na żądanie. Początkowo mama powinna karmić dziecko mniej więcej co dwie godziny. Później ten czas ulega wydłużeniu.

Więcej o karmieniu piersią w rozmowie.

Część pierwsza:

Część druga:

 

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama