Prywatka w muzeum. Seniorzy przenieśli się do czasów młodości

Data publikacji: 29.09.2018 18:20
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Kultura
Komentarze
29.09.2018 Kielce Muzeum Historii Kielc. Prywatka w muzeum dla seniorów

29.09.2018 Kielce Muzeum Historii Kielc. Prywatka w muzeum dla seniorów
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Była muzyka z winyli i stary gramofon. Muzeum Historii Kielc zorganizowało nawiązującą do PRL-u prywatkę dla seniorów. Wydarzenie odbyło się w ramach trwającej w całej Polsce akcji „Kultura 60+”, której celem jest udostępnianie wydarzeń kulturalnych osobom starszym. Muzeum Historii Kielc organizuje z tej okazji Weekend z PRL-em, stąd pomysł na prywatkę, nawiązującą do tamtych lat.

- Seniorzy mogli sami wybierać muzykę z płyt, które Muzeum otrzymało wraz z pracami Jadwigi Trzcińskiej, jako spuściznę po artystce - powiedział Leszek Dziedzic z placówki.

- Są to winyle zgromadzone przez artystkę. Wśród nich muzyka rosyjska, którą bardzo lubiła, a także muzyka filmowa, ludowa i patriotyczna. Są m.in. płyty z utworami Edith Piaf i Ewy Demarczyk - zaznaczył.

29.09.2018 Kielce Muzeum Historii Kielc. Prywatka w muzeum dla seniorówFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Na prywatkę do Muzeum Historii Kielc przyszły m.in. panie Zuzanna i Małgorzata. Obie przyznają, że od młodości słuchały muzyki z winyli. Przypomniał im się czas liceum, kiedy razem codziennie słuchały winyli. Pani Małgorzata przyznaje, że ma nadal swój stary gramofon wraz z kolekcją płyt. Są wśród nich m.in. Breakout, Skaldowie, Mieczysław Fogg, Sława Przybylska i Ewa Demarczyk. Obie panie zapewniają, że chętnie uczestniczyłyby w podobnych prywatkach co tydzień.

29.09.2018 Kielce Muzeum Historii Kielc. Prywatka w muzeum dla seniorówFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Seniorzy przez cały weekend mogą też za darmo zwiedzać wystawy prezentowane w Muzeum Historii Kielc. Dodatkowo, w niedzielę o godzinie 11.00 muzeum zorganizuje spacer po Kielcach śladami kultowych miejsc i budowli z czasów PRL-u. Spacerowicze przypomną sobie m.in., gdzie była pierwsza kielecka pizza.

Projekt „Kultura 60+” jest organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swoje oferty przygotowało ponad 320 placówek ze 126 miejscowości w całej Polsce. Akcja potrwa do niedzieli 30 września.

Więcej informacji o propozycjach świętokrzyskich instytucji kultury

Reklama