Kobiety chętniej badają się w Świętokrzyskiem

Data publikacji: 01.10.2018 14:58
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Na zdjęciu od lewej: dr Małgorzata Biskup, Adam Jarubas - marszałek województwa świętokrzyskiego, Stanisław Góźdź - dyrektor ŚCO i dr Leszek Smorąg.

Na zdjęciu od lewej: dr Małgorzata Biskup, Adam Jarubas - marszałek województwa świętokrzyskiego, Stanisław Góźdź - dyrektor ŚCO i dr Leszek Smorąg.
01.10.2018 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

- Coraz więcej mieszkanek województwa świętokrzyskiego korzysta z bezpłatnych badań cytologicznych. Od początku roku z tej formy profilaktyki, w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Świętokrzyskim Centrum Onkologii skorzystało 4,5 tysiąca kobiet - informuje Leszek Smorąg z ŚCO.

- Udało nam się przełamać katastrofalny  trend, który był spadkowy od 2009 roku. W styczniu 2017 roku zrobiliśmy zaledwie 15 badań cytologicznych, a we wrześniu tego samego roku 175 badań. Natomiast we wrześniu 2018 roku badania wykonało już ponad 1000 kobiet. To efekty także naszej pracy, ponieważ od zeszłego roku prowadzimy szeroką kampanię zachęcającą panie do wykonywania badań profilaktycznych - dodaje  Leszek Smorąg.

W 2015 roku na raka szyjki macicy w województwie świętokrzyskim zachorowało 77 kobiet, a 53 z nich zmarło.

Jak informuje dr Małgorzata Biskup ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, wzrasta także świadomość kobiet w zakresie wykonywania badań mammograficznych. W 2016 roku w ŚCO z tych badań skorzystało 3800 pań, natomiast od początku roku już prawie 6 tysięcy kobiet. Jednak jak przyznaje Małgorzata Biskup, rak piersi, po raku płuc jest najczęstszym nowotworem, który dotyka kobiety.

- Skala problemu jest zatrważająca. Co roku w kraju odnotowujemy 17 tysięcy nowych zachorowań, czyli codziennie 47 kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi. Natomiast rocznie z powodu tej choroby umiera prawie 6 tysięcy pań. W województwie świętokrzyskim, co roku na raka piersi zapada ponad 500 kobiet, a 200 z nich z tego powodu umiera - mówi Małgorzata Biskup.

Z bezpłatnej cytologii mogą skorzystać mieszkanki województwa świętokrzyskiego między 25. a 59. rokiem życia, które nie wykonywały tego badania w ciągu ostatnich 36. miesięcy w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Z kolei z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać panie w wieku 50 - 69 lat, które nie wykonywały tego badania w ciągu ostatnich 24. miesięcy.

Dla każdej pani, która wykona badanie, Świętokrzyskie Centrum Onkologii przygotowało zestaw upominków przypominających o profilaktyce. Natomiast pacjentki, które wymyślą najciekawsze hasło zachęcające do badań profilaktycznych, mają szansę wygrać sprzęt AGD.

adv adv
Wiadomości
Reklama