Dobre spotkanie z ekspertem UNESCO. Na decyzję trzeba jeszcze poczekać

Data publikacji: 02.10.2018 18:53
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Od lewej starosta Zbigniew Duda ekspert UNESCO Hlne Collet wicestarosta ostrowiecki Eligiusz Mich

Od lewej: starosta Zbigniew Duda, ekspert UNESCO Hélène Collet, wicestarosta ostrowiecki Eligiusz Mich
Ostrowiec Św.. 02.10.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach mają bardzo duże szanse, aby w przyszłym roku znaleźć się na prestiżowej liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ubiegłotygodniową wizytę eksperta tej instytucji, Hélène Collet, pozytywnie ocenia pełniąca funkcję dyrektora Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Ewa Działowska.

Jak mówi, pracownicy muzeum byli bardzo dobrze przygotowani do tej wizyty i odpowiadali na wszystkie pytania, nawet najbardziej szczegółowe.

– Widać, że była zadowolona z wizyty, ale sam raport eksperta nie będzie nam znany, ponieważ zostanie utajniony – mówi Ewa Działowska.

Wyniki z tej wizyty Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków (ICOMOS) przedstawi pod koniec marca.

Dyrektor informuje, że eksperta szczególnie interesowała kwestia związana z projektem za 11 milionów złotych, który wkrótce w Krzemionkach będzie realizowany.

– Pytała o zmiany w kopalni, jednak uspokajaliśmy, że projekt nie dotyczy części zabytkowej – mówi dyrektor.

W spotkaniach z ekspertem UNESCO udział brał starosta ostrowiecki Zbigniew Duda, który zauważa, że belgijska archeolog jest przychylna wpisowi na listę.

– Wszystko wskazuje na to, że jest zrozumienie i dobre spojrzenie, takie merytoryczne i profesjonalne, na to, co w Krzemionkach mamy – mówi starosta. Dodaje przy tym, że samorządy wyrażały chęć dalszego wspierania zabytków pod względem historycznym, ale i turystycznym.

Jak informowaliśmy, pod koniec stycznia tego roku Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim złożyło wniosek do paryskiej siedziby UNESCO. Wizyta eksperta jest kolejnym krokiem. Belgijska archeolog przed zwiedzaniem zapoznała się z polskim prawem dotyczącym ochrony zabytków i środowiska. Dokładnie zwiedziła kopalnię w Krzemionkach oraz rezerwat. Odwiedziła także dwa stanowiska archeologiczne: w Borowni i Koryciźnie oraz osadę na wzgórzu Gawroniec w Ćmielowie.

O tym czy Krzemionki znajdą się na prestiżowej liście światowego dziedzictwa decyzja zostanie podjęta w lipcu 2019 roku podczas kolejnej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.

 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama