Miód rzepakowy, gryczany, a może wrzosowy? W Tokarni trwa Piknik Pszczelarski

Data publikacji: 07.10.2018 07:50 / Data aktualizacji: 07.10.2018 13:50
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
Piknik Pszczelarski

Piknik Pszczelarski
Tokarnia. 07.10.2018 / Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

Właściwości miodu, pyłku kwiatowego, czy kitu pszczelego można poznać w Tokarni. W Parku Etnograficznym odbywa się Piknik Pszczelarski. To ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „Rodzinnych Niedziel w Skansenie”. Na pszczelim jarmarku można zakupić miód oraz wyroby powstałe na bazie pszczelich produktów. Wydarzeniu towarzyszy wystawa „Kto ma pszczoły, ten ma miód” w jednej z chałup w skansenie.

Pan Mariusz z „Pasiek Kameduły” do Skansenu w Tokarni przywiózł kilka gatunków miodu. Można zakupić m. in. miód rzepakowy, gryczany, czy wrzosowy. Dodaje, że miód ma właściwości prozdrowotne.

- To źródło aminokwasów i białka. Są miody, które wpływają na uodpornienie naszego organizmu, głównie miód lipowy i spadziowy. Te specyfiki chronią nasze górne drogi oddechowe i oskrzela oraz wpływają na uodparnianie organizmu. Teraz, mamy czas jesienny więc warto się zaopatrzyć w taki naturalny lek - mówi pan Mariusz.

Pan Witold pszczelarstwem zajmuje się od 35 lat. Ma ponad 100 uli, jak mówi w sezonie pracuje od świtu do wieczora. Dodaje, że początki w tym zawodzie mogą być trudne.

- Początkujący pszczelarz na pewno ma wiele problemów, ale prowadzone są kursy doszkalające, z których można się wiele nauczyć. Potrzeba wiele chęci i zamiłowania do pszczół. Jestem z koła w Chęcinach i w ciągu trzech ostatnich lat przyjęliśmy sześciu młodych pszczelarzy, więc uważam, że ten zawód ma przyszłość - mówi rozmówca Radia Kielce.

W trakcie pikniku chętni mogli spróbować swoich sił w warsztatach wyrobu świec z wosku pszczelego. Ponadto zorganizowano konkurs wiedzy o pszczelarstwie, którego zwycięzca otrzymał słodką nagrodę, czyli oczywiście miód. Piknik zakończy się o 16.00.

Reklama