Nie tylko samoloty. Lotnisko zostanie rozbudowane

Data publikacji: 09.10.2018 13:48
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
Oficjalne otwarcie lotniska dla modeli samolotów

Oficjalne otwarcie lotniska dla modeli samolotów
Kowala. 26.05.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Lotnisko dla modeli samolotów w Kowali, w gminie Sitkówka-Nowiny, powiększy się niemal trzykrotnie. Do istniejącego, utwardzonego pasa startowego zostanie dobudowany kolejny, trawiasty. To jednak nie wszystko, bowiem w przyszłości powstanie tam tor dla modeli samochodów spalinowych i wybieg dla koni.

Lotnisko zostało oficjalnie otwarte w maju tego roku. Piotr Gołacki, założyciel obiektu, mówi, że modelarze cały czas pracują nad jego rozwojem. Powstający tor trawiasty będzie miał w przybliżeniu od 150 do 180 metrów długości. Sugestię o zbudowaniu kolejnego pasa zgłosili sami użytkownicy lotniska zwracając uwagę, że trawiasta nawierzchnia będzie bezpieczniejsza dla modeli podczas startu i lądowania w wietrznych warunkach.

- Mniejsze modele, które posiadamy nadal będą używały pasa utwardzonego, ale te z większymi kołami będą mogły korzystać także z nowego, trawiastego. Dzięki temu nie trzeba będzie przykładać aż tak dużej wagi do siły wiatru - mówi Piotr Gołacki.

To jednak nie wszystkie zmiany. W planach jest utworzenie w tym miejscu toru dla modeli samochodów spalinowych i elektrycznych. Tor nie będzie kolidował z dotychczasową funkcją lotniska i znajdzie się prawdopodobnie w jego wschodniej części. Będzie zbudowany w kształcie litery „L”.

- Tor będzie przeznaczony dla samochodów dużych, w skali 1:10 bądź większych. Na początku chcemy pomyśleć o ludziach młodych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z modelarstwem - dodaje Piotr Gołacki.

Prawdopodobnie na samym końcu lotniska wydzielony zostanie wybieg dla koni. Lotnisko ma około 300 metrów, a ostanie 50 przeznaczone będzie dla tych zwierząt. Jeden z sympatyków obiektu hoduje konie, które przyzwyczajone są do wszelkiego rodzaju hałasów. Jak mówi Piotr Gołacki będzie to dodatkowa atrakcja dla osób, które odwiedzą lotnisko.

W przyszłości w obiekcie planowane są zawody dla modelarzy o randze wojewódzkiej. Pierwszy etap budowy nowego pasa zakończy się w tym miesiącu. Pełne efekty pracy modelarzy powinny być widoczne na wiosnę przyszłego roku.

Reklama