Rak piersi ma wiele objawów

Data publikacji: 10.10.2018 15:44
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Dr Małgorzata Biskup, kierownik projektów profilaktycznych w  Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Dr Małgorzata Biskup, kierownik projektów profilaktycznych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii
10.10.2018 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Październik jest na całym świecie miesiącem walki z rakiem piersi i właśnie o tym, jak dbać o piersi, by były zdrowe rozmawialiśmy z dr Małgorzatą Biskup, kierownikiem programów profilaktycznych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- Kształt i wielkość piersi dała nam natura. Wiele możemy zrobić, by wyglądały na piękniejsze i jędrniejsze. Natomiast oprócz urody biustu ważna jest także profilaktyka raka piersi, czyli systematyczne wykonywanie badań mammograficznych. Pani doktor, jak wiele polskich kobiet choruje na raka piersi?

Skala problemu jest zatrważająca. Codziennie 50 Polek dowiaduje się, że ma raka piersi. Rocznie z powodu tego nowotworu w naszym kraju umiera 6 tysięcy kobiet. W województwie świętokrzyskim jest to 500 zachorowań rocznie i 200 zgonów. To liczby, które naprawdę mogą przerażać i skłaniać do przemyśleń. Garstka onkologów na pewno z rakiem nie wygra, tu potrzebna jest też świadomość kobiet.

- Dlaczego wciąż kobiety nie wykonują mammografii?

Pacjentki boją się tych badań, ponieważ wywołują one pewien dyskomfort, a czasami ból. Kobiety obawiają się również promieniowania, jakie jest emitowane podczas wykonywania mammografii. Zapewniam, że aparaty jakimi dysponuje Świętokrzyskie Centrum Onkologii są najnowszej generacji sprzętem, który emituje promieniowanie w dawce bezpiecznej dla pacjentki. Powodem niezgłaszania się kobiet na to badanie profilaktyczne są także z pewnością z obawy, że badanie wykryje nowotwór. Pamiętajmy jednak o tym, że ono ma służyć temu, by się upewnić, że jesteśmy zdrowe. Natomiast nawet jeżeli wyniki badań nie będą dla nas pomyślne, to im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym większa szansa na powrót do zdrowia i uratowanie życia.

- Jak często powinnyśmy badać piersi?

Samobadanie piersi raz w miesiącu powinnyśmy wykonywać już od 18 – 20 roku życia. Do 35 – 40 roku życia w piersiach przeważa tkanka gruczołowa, dlatego w tym okresie ważną rolę pełni USG piersi, natomiast po 40 – 50 roku życia w piersiach przeważa tkanka tłuszczowa. Stąd właśnie kobiety w tym wieku nie powinny zapominać o badaniach mammograficznych.

- Jakie są czynniki zachorowania na raka piersi?

Na raka piersi bardziej narażone są kobiety w grupie wiekowej 50 – 69 lat. W grę wchodzą także takie czynniki jak palenie tytoniu. Panie, które palą papierosy mają dwukrotny wzrost ryzyka zachorowania. Także kobiety, które są w ciąży, narażają swoje córki na raka piersi. Do czynników ryzyka zaliczamy także czynniki płciowe, a więc wczesna miesiączka, późna menopauza, problem z zajściem w ciążę. Natomiast czynnikami ochronnymi są długotrwały okres karmienia piersią i wielokrotne zachodzenie w ciążę.   

- Jakie są objawy choroby?

Najczęściej rak piersi kojarzony jest z guzem piersi, ale pamiętajmy że jest to szereg innych objawów, które powinny nas zaniepokoić. To zmiana kształtu, wielkości, symetrii piersi. Niepokojące są również zmiany koloru skóry, wszelkie owrzodzenia, wciągnięcia brodawki, wciągnięcia skóry oraz pogrubione żyły w okolicach piersi. Nie zapominajmy także, że rak piersi nie dotyczy tylko samych piersi, ale może również dotyczyć węzłów chłonnych pachowych. Dlatego, jeżeli są one powiększone, wówczas powinnyśmy się udać do ginekologa.

- Świętokrzyskie Centrum Onkologii od zeszłego roku rozpoczęło dość mocno kampanię promującą wykonywanie badań mammograficznych. Do tej formy profilaktyki zachęcacie poprzez szereg działań.

Tak i z przyjemnością muszę powiedzieć, że te działania przynoszą zamierzone efekty. Tylko w tym roku z badania mammograficznego skorzystało ponad 6 tysięcy kobiet. W ramach naszej kampanii w świętokrzyskich miastach i miasteczkach organizujemy spotkania informacyjno – edukacyjne. Podczas nich przekonujemy, dlaczego ważne jest wykonywanie mammografii. Zachęcamy także panów, by wpływały na swoje córki, żony, teściowe, czy babcie i także zachęcały je do badania się.

W ramach kampanii ŚCO oferuje również bezpłatny dowóz do szpitala na badania mammograficzne i cytologiczne. Warunkiem jest zebranie się grupy minimum 5 osobowej. Z profilaktycznej mammografii mogą bezpłatnie skorzystać mieszkanki województwa świętokrzyskiego w wieku 50 – 69 lat. Rejestracja na badanie pod numerem telefonu 607 77 88 88. Natomiast Bezpłatne badania cytologiczne są przeznaczone dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego w wieku 25 – 59 lat. Rejestracja na badania pod nr telefonu: 609 99 00 33.

Tagi do tego wpisu
Reklama