Spotkania literackie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach

Data publikacji: 12.10.2018 07:48
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Wojewódzka Biblioteka Publiczna

Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

"Dwugłos o Żeromskim" to cykl spotkań, które zorganizowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach, a na który składają się dwa wykłady. Pierwszy, zatytułowany "Wobec niepodległości. Stefan Żeromski i jego pokolenie" wygłosił prof. dr hab. Andrzej Mencwel z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Drugi wykład pt. "Droga Żeromskiego do Przedwiośnia" wygłosi prof. dr hab. Zdzisław J. Adamczyk 23. października o godz. 11.00.

W czwartek odbyło się również spotkanie autorskie i promocja książki "Toast na progu" Andrzeja Mencwela. Za tę opowieść autor został nominowany do tegorocznej Nagrody Literackiej "Nike",

"Toast na progu" stanowi, zdaniem prof. Andrzeja Mencwela, pożegnanie z przyjacielem i kulturą chłopską. Spotkanie poprowadził prof. Zdzisław J. Adamczyk. Andrzej Stanisław Mencwel pochodzi z Tarnobrzega. Jest historykiem literatury oraz krytykiem literatury i kultury polskiej, profesorem nauk humanistycznych, eseistą i publicystą. Jest profesorem w Instytucie Kultury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, wykłada historię i antropologię kultury (polskiej i porównawczej).

Debiutował na łamach dwutygodnika „Współczesność” jako krytyk. W latach 1978-1981 był redaktorem tygodnika „Literatura”, a w 1981 czasopisma „Meritum”. To autor i współautor licznych publikacji, książek i podręczników. Współautor (wespół z Tomaszem Zygadło) scenariusza do obyczajowego filmu fabularnego pt. ""Sceny dziecięce z życia prowincji", w reż. Tomasza Zygadło z 1987 roku.

Laureat nagrody Polskiego PEN-Clubu im. Jana Strzeleckiego (1998). Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”: w 2007 roku za "Wyobraźnię antropologiczną" oraz - przypomnijmy - w 2018 za "Toast na progu"

Wszystkie spotkania literackie odbywają się w siedzibie WBP w Kielcach.
adv adv
Wiadomości
Reklama