Premier na politechnice. Wziął udział w podpisaniu umowy między GUM i PŚk

Data publikacji: 13.10.2018 10:38 / Data aktualizacji: 13.10.2018 13:23
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Podpisanie umowy dotyczącej zawiązania konsorcjum pomiędzy Głównym Urzędem Miar i Politechniką Świętokrzyską

Podpisanie umowy dotyczącej zawiązania konsorcjum pomiędzy Głównym Urzędem Miar i Politechniką Świętokrzyską
Kielce. 13.10.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w podpisaniu umowy, w ramach której Politechnika Świętokrzyska utworzyła konsorcjum z Głównym Urzędem Miar. Dzięki konsorcjum w Kielcach powstanie nowoczesny zespół laboratoriów.

- Bardzo się cieszę, że inwestycja, którą obiecywaliśmy staje się faktem. Zwłaszcza, że powstanie właśnie w Kielcach - mówił Mateusz Morawiecki.

Premier podziękował również Wojciechowi Lubawskiemu, prezydentowi Kielc za świetną współpracę przy przygotowywaniu tej inwestycji. Aby przekonać do Kielc władze GUM oraz przedstawicieli rządu, samorząd  miasta przekazał teren pod inwestycję. Nowoczesne laboratoria powstaną na 13-hektarowej działce, u zbiegu ulicy Wrzosowej i al. księdza Jerzego Popiełuszki. Tworzyć go będzie kompleks 25 laboratoriów.

Wojciech Lubawski podkreślał, że podpisanie  umowy  otwiera nowy rozdział w historii naszego miasta.

- To jest start w inny świat. Cała Polska nam zazdrości, bo wiedzą z czym się wiąże umiejscowienie takiego laboratorium w naszym mieście. To nowoczesne technologie, wykorzystywane między innymi w medycynie, transporcie, przemyśle zbrojeniowym. To wszystko będzie badane właśnie w Kielcach - mówił prezydent Lubawski.

Podpisanie umowy odbyło się na Politechnice Świętokrzyskiej. Profesor Wiesław Trąmpczyński, podkreśla, że na współpracy z Głównym Urzędem Miar zyskają również kieleccy naukowcy.

- To będą laboratoria na najwyższym światowym poziomie współpracujące z wiodącymi ośrodkami naukowymi na świecie. Dzięki temu mam nadzieję, że pracownicy politechniki będą realizowali międzynarodowe projekty badawcze. Poza tym dzięki inwestycji będą powstawały nowe miejsca pracy. W planach są również badania wykonywane na potrzeby przedsiębiorców i instytucji w całej Polsce - stwierdził rektor.

Jadwiga Emiliewicz, minister przedsiębiorczości i technologii uważa, że dzięki inwestycji Kielce i całe województwo będzie się dynamiczniej rozwijało.

- To będzie wielkie centrum. 14 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni laboratoryjnych, na której będą prowadzone bardzo ważne badania. Nie w każdym miejscu takie laboratoria da się umieścić, ważne są kwestie sejsmiczne i akustyczne i prezydent Wojciech Lubawski znalazł dla GUM idealne miejsce - mówiła minister.

Jak dodała minister, nieprzypadkowo słowo gospodarka jest rodzaju żeńskiego, bowiem w umiejscowieniu kampusu laboratoryjnego w Kielcach bardzo pomogły starania posłanek Prawa i Sprawiedliwości Anny Krupki oraz Marii Zuby. A także wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek i Renaty Janik, doradcy wicepremiera Jarosława Gowina.

Koszt budowy kompleksu laboratoriów to około 160 milionów złotych. Projekt będzie realizowany w latach 2019-2023 w ramach Regionalnego Projektu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Podpisanie umowy dotyczącej zawiązania konsorcjum pomiędzy Głównym Urzędem Miar i Politechniką ŚwiętokrzyskąKielce. 13.10.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama