Czym jest biopsja i jak się ją wykonuje?

Data publikacji: 17.10.2018 22:41
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
dr Tomasz Dróżdż, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

dr Tomasz Dróżdż, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii
17.10.2018 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

W przypadku wykrycia zmian w piersiach często niezbędne jest wykonanie biopsji. Badanie to pozwala określić rodzaj zmiany i na tej podstawie lekarz decyduje o dalszym leczeniu. Czym jest biopsja oraz jak się ją wykonuje pytamy doktora Tomasza Dróżdża - kierownika Zakładu Diagnostyki Obrazowej w ŚCO, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie radiologii.

Panie doktorze, co to jest biopsja?

Biopsja to badanie, które polega na ingerencji w ciało człowieka przy użyciu igły. W tym wypadku będzie to pierś. Są trzy rodzaje biopsji: cienkoigłowa i biopsje mammotoniczne         (gruboigłowe). Biopsja cienkoigłowa polega na tym, że przy użyciu bardzo cienkiej igły pobiera się materiał komórkowy, czyli najmniejszy materiał, jaki potrafimy zbadać. Ta biopsja w diagnostyce raka piersi praktycznie nie istnieje. Angażujemy ją jedynie do opróżniania torbieli prostych i ewentualnie nakłuwania węzłów chłonnych w dole pachowym.

Pozostałe dwa rodzaje to biopsje gruboigłowe stanowiące podstawę do wykrywania zmian nowotworowych i nienowotworowych. Przy zleceniu biopsji tylko niewielka ilość zmian okazuje się zmianami o charakterze złośliwym, dlatego nie należy jej się obawiać. Mniej niż jedna na dziesięć kończy się diagnozą niedobrą dla pacjentki.

Czy wykonanie biopsji jest bolesne dla pacjentki?

Nie. Biopsja zawsze jest poprzedzona znieczuleniem. To szybki zabieg trwający kilka minut, wiele biopsji udaje się wykonać w niecałą minutę.

Kto wykonuje biopsję?

Zawsze robi to lekarz.

Czy są jakieś zalecenia dla pacjentek przed zabiegiem?

Prosimy, by kobiety nie przyjmowały leków rozrzedzających krew. Czasami zbyt obfite miesiączki także mogą być przeszkodą, ale zadecyduje o tym lekarz w porozumieniu z pacjentką.

Więcej na temat biopsji w rozmowie z doktorem Tomaszem Dróżdżem - kierownikiem Zakładu Diagnostyki Obrazowej w ŚCO ,konsultantem wojewódzkim w dziedzinie radiologii.

Część pierwsza:

Część druga:

Tagi do tego wpisu
Reklama