PiS wygrywa wybory do sejmiku [KOMENTARZE]

Data publikacji: 23.10.2018 22:47 / Data aktualizacji: 23.10.2018 22:51
Autor: Katarzyna Podraza , Karol Żak , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sztab wyborczy Prawa i Sprawiedliwości

Sztab wyborczy Prawa i Sprawiedliwości
Kielce. 21.10.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prawo i Sprawiedliwość będzie samodzielnie rządzić Sejmikiem Województwa Świętokrzyskiego. PiS zdobył w nich 16 z 30 mandatów. Drugie miejsce w wyborach zajęło Polskie Stronnictwo Ludowe z 9 mandatami. W sejmiku znajdą się jeszcze: Koalicja Obywatelska - 3 mandaty oraz Projekt Świętokrzyskie (1 mandat) i SLD - Lewica Razem (1 mandat).

poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości:

- To dla nas wielka radość, że to nasze marzenie rzeczywiście zostało spełnione. Chcemy wziąć odpowiedzialność za województwo świętokrzyskie - powiedział Radiu Kielce poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur PiS.

Jak podkreślił poseł Krzysztof Lipiec, wyborcy powierzyli Prawu i Sprawiedliwości los tego regionu.

- Mam przekonanie, że staniemy na wysokości zadania i tego zaufania nie zawiedziemy. Pragnę bardzo podziękować wszystkim mieszkańcom Świętokrzyskiego, którzy wzięli udział w wyborach, a w szczególności dziękuję tym, którzy postawili na PiS - mówił poseł Lipiec.

Pytany o następcę marszałka województwa Adama Jarubasa stwierdził, że bank nazwisk Prawa i Sprawiedliwości jest przepotężny i w stosownym czasie poznamy tę osobę.

Krzysztof Lipiec wyraził również nadzieję, że współpraca z opozycją w sejmiku województwa świętokrzyskiego będzie układać się dobrze.

- Jesteśmy otwarci na współdziałanie z opozycją, ale nam przede wszystkim bardzo zależy na współpracy z rządem i samorządami terytorialnymi niższego stopnia. Mam przekonanie, że to nam się uda - powiedział szef PiS-u w Świętokrzyskiem. 

Anna Krupka, poseł PiS

Powiedziała, że cieszy ją fakt, że tak duża liczba osób zaufała przedstawicielom Prawa i Sprawiedliwości. Przypomniała, że wraz z kandydatami przejechała kilkukrotnie województwo świętokrzyskie, żeby spotykać się z mieszkańcami regionu, którzy dzielili się z nią swoimi problemami i przemyśleniami na temat rozwoju ich małych ojczyzn. Podkreśliła, że wszystkie z tych wskazówek przedstawiciele PiS pamiętają i będą brali pod uwagę podczas sprawowania rządów.

- Myślę, że wystartujemy na początku listopada. Chcemy naprawiać województwo świętokrzyskie, bo niestety region bardzo ucierpiał za rządów PSL. Przez te 12 lat te statystyki dotyczące Świętokrzyskiego są bardzo smutne. Jest ono najszybciej wyludniającym się regionem w kraju, najmniej atrakcyjnym dla inwestorów z drugim, najniższym wzrostem PKB, a z trudniej strony marszałek Adam Jarubas i Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zdominowany przez PSL nieskutecznie wydatkował środki unijne - powiedziała Anna Krupka.

Jak dodała, PiS w sejmiku będzie musiał teraz skoncentrować się m.in. na wydatkowaniu środków na badania i rozwój.   

- Województwo świętokrzyskie za rządów PSL-u wydawało te środki cztero- lub nawet pięciokrotnie mniej od średniej krajowej i musimy się teraz skoncentrować na naprawianiu województwa na dawaniu szansy tym, o których poprzednicy nie pamiętali i nie chcieli pamiętać, na dawaniu szansy wszystkim i na koncentrowaniu na mieszkańcach, a nie tak, jak nasi poprzednicy na samych sobie - dodała.

Danuta Papaj, wiceprezes Stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty

Podkreśla, że przekroczenie 5-procentowego progu poparcia, który jest niezbędny do uzyskania mandatu w sejmiku jest dużym osiągnięciem, za co należą się słowa uznania dla wyborców, którzy zdecydowali się oddać swój głos na Projekt Świętokrzyskie.

- Jesteśmy młodą formacją, bezpartyjną, dlatego tym cieszy nas taki wynik. To pokazuje, że mieszkańcy województwa widzą, możliwość wyboru nie tylko spośród członków  partii politycznych, ale również na osoby, które są społecznikami, chcące współdziałać na rzecz dobra regionu świętokrzyskiego - dodaje.

Adam Jarubas, marszałek województwa

Podkreśla, że z pokorą przyjmuje oficjalne wyniki wyborów do sejmiku. Jak zaznacza, PSL w skali regionu uzyskało całkiem przyzwoity wynik, który potwierdza, że ludowcy wciąż pozostają ważną formacją polityczną w regionie.

- Gratuluje zwycięzcom, trzymam kciuki za to, że będą wykorzystywać szanse stojące przed naszym regionem. Na pewno w dobrych sprawach będziemy wspierać większość rządzącą, z pewnością pojawią się także momenty, w których będziemy ją krytykować i zwracać uwagę, że coś można zrobić lepiej - dodaje.

Henryk Milcarz, SLD - Lewica Razem

- Jestem zadowolony z faktu, że udało mi się uzyskać ten mandat. To lata pracy społecznej i politycznej. Jeśli natomiast chodzi o wynik SLD to liczyliśmy na więcej  na trzy mandaty, ale taka jest wola suwerena i przyjmujemy ją z pokorą. Będziemy pracować, żeby osiągnąć lepszy wynik w kolejnych wyborach - zaznaczył.

Znamy oficjalne wyniki wyborów do sejmiku województwa [LISTA RADNYCH]

adv adv
Wiadomości
Reklama