Burmistrz Połańca i były poseł PSL staną przed sądem

Data publikacji: 24.10.2018 08:00
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dzisiaj w Sądzie Rejonowym w Kielcach rozpoczyna się proces sześciu osób, oskarżonych m.in. o przekroczenie uprawnień i korupcję w związku z planami inwestycyjnymi na gruntach Gminy Połaniec. Są wśród nich: obecny burmistrz Połańca Jacek T. oraz Andrzej P. - były poseł PSL i były prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Zarzuty usłyszeli też: były prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice Cezary T., były wiceprezes strefy Zdzisław K. i była prokurent SSE Anna J., a także przedsiębiorca z Warszawy - Dariusz M.

Przypomnijmy, Jacek T., burmistrz Połańca wygrał w tym roku w pierwszej turze wyborów i będzie sprawował władzę w kolejnej kadencji.

Jak ustalili śledczy z małopolskiego wydziału Prokuratury Krajowej, plany oskarżonych przewidywały przejęcie przez spółkę Nemex, zarządzaną przez Dariusza M. gminnych nieruchomości w Połańcu i włączenie ich do Specjalnej Strefy. Miało to służyć uzyskaniu profitów związanych z przynależnością do strefy oraz zdobyciu pomocy finansowej na inwestycje związane z ekologicznymi źródłami energii. Firma Nemex miała tam zbudować zakład i stworzyć tysiąc miejsc pracy. Do realizacji tych planów nie doszło.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w latach 2013 - 2014 były prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Andrzej P. w rozmowach z warszawskim przedsiębiorcą Dariuszem M. powoływał się na wpływy w urzędzie, a przede wszystkim u burmistrza Miasta i Gminy Połaniec. W zamian za obietnicę korzyści majątkowych podjął się załatwienia korzystnego dla przedsiębiorcy rozstrzygnięcia przetargu na użytkowanie wieczyste nieruchomości w gminie Połaniec.

Dariusz M. obiecał w zamian powołanie Andrzeja P. na prezesa dwóch firm i wypłacenie mu 2 proc. prowizji od wartości dofinansowania. Kolejny zarzut wobec Andrzeja P. dotyczy przekroczenia uprawnień podczas przyjmowania i rozpoznawania wniosku o udzielenie dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Kielcach.

Z kolei burmistrz Połańca Jacek T. został oskarżony o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego, w tym organizowanie i przeprowadzenie przetargu z naruszeniem przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Były prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice Cezary T. oraz były wiceprezes Zdzisław K. zostali oskarżeni o przekroczenie uprawnień podczas wydawania zezwolenia dla firmy Dariusza M. na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy oraz o wydanie zezwolenia pomimo wad, które to uniemożliwiały.

Z kolei Anna T. została oskarżona o składanie fałszywych zeznań, które miały służyć za dowód w postępowaniu karnym.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. W ramach inwestycji realizowanej przez firmę Nemex miało powstać tysiąc nowych miejsc pracy, a udziały w tym przedsiębiorstwie miał m.in. członek zarządu województwa świętokrzyskiego Marek Szczepanik. W czerwcu 2017 roku, w wyniku działań CBA zatrzymano pięć osób, w tym byłego posła PSL i burmistrza Połańca. W mieście wprowadzono w tym czasie zarząd komisaryczny. Wobec podejrzanych zastosowano wysokie poręczenia majątkowe.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama