Powstaje film o losach żołnierzy „Ponurego”

Data publikacji: 03.11.2018 10:35
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wojciech Marczak /

„Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” to tytuł kolejnego filmu Konrada Łęckiego. Kielczanin, który zadebiutował reżysersko w ubiegłym roku filmem „Wyklęty” pracuje nad kolejnym projektem, poświęconym tematyce historycznej. Najnowsza produkcja, która jest w przygotowaniu będzie ekranizacją książki Cezarego Chlebowskiego „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie”, opisującej walki zgrupowania Armii Krajowej Jana Piwnika „Ponurego”, na Kielecczyźnie.

Jak informuje Konrad Łęcki realizacja filmu jest dla niego dużym wyzwaniem.

- Świadomie się tego podejmuję, mimo, że po realizacji „Wyklętego” wiem z czym to się wiąże. Film historyczny, czy film wojenny wymaga np. dużego wysiłku fizycznego. Na planie w tych wszystkich miejscach, lasach, górach, rzekach trzeba fizycznie być. Obecnie do tego przygotowujemy - dodaje.

Reżyser podkreśla, że tak jak przy poprzednim filmie większość plenerów powstanie na terenie województwa świętokrzyskiego, a w  realizację będą zaangażowani także kieleccy aktorzy.

- Będzie to bardzo dobra obsada. W filmie zagrają aktorzy związani z teatrem imienia Stefana Żeromskiego, między innymi Wojciech Niemczyk, Beata Pszeczniczna, czy Łukasz Pruchniewicz.
Odtwórcą roli Waldemara Szwieca „Robota” będzie Wojciech Niemczyk, Łukasz Próchniewicz wcieli się w postać Jerzego Wojnowskiego „Motora”, natomiast Eugeniusza Kaszyńskiego pseudonim „Nurt” zagra Marcin Kwaśny, na co dzień związany m. in. z warszawskim Teatrem "Kwadrat". Reżyser filmu Konrad Łęcki zaznacza, że nadal zastanawia się nad aktorem, który mógłby odegrać rolę Jana Piwnika „Ponurego".

Film będzie kręcony w Górach Świętokrzyskich, ale także w Bieszczadach i Górach Sowich. Pierwszy klaps ma paść wiosną przyszłego roku.

Reklama