Jak leki działają na serce?

Data publikacji: 06.11.2018 15:49
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Dr n. med. Hubert Konstantynowicz specjalista kardiolog

Dr n. med. Hubert Konstantynowicz, specjalista kardiolog
06.11.2018 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Zbyt duża liczba leków przyjmowana w ciągu doby nie pozostaje bez znaczenia na serce. O tym jak leki działają na serce i układ krążenia oraz o niebezpiecznych interakcjach leków rozmawialiśmy w „Czasie dla zdrowia”. Gościem spotkania był doktor nauk medycznych Hubert Konstantynowicz - specjalista kardiolog.

Panie doktorze w jakim stopniu leki mogą wpływać na nasze serce?

Zależy jakie leki. Jeśli pacjent zażywa farmaceutyki, które stosuje się w przypadku chorób serca i układu krążenia, to ich działanie zawsze powinno przynosić pozytywne skutki. Po to się je zleca. Inaczej wygląda sprawa, jeśli pacjent chorujący na serce zażywa leki stosowane w innych schorzeniach. Na przykład obok leków sercowych, przyjmuje leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe.

Udowodniono, że w przypadku przyjmowania więcej niż 5 leków na raz, interakcje mogą być nieprzewidywalne, a tym samym bardzo niebezpieczne. W skrajnych przypadkach prowadzące nawet do śmierci.

Jak się ustrzec takiej sytuacji ?

Przede wszystkim zawsze należy informować lekarza o tym, jakie leki bierzemy. To jest niezwykle ważne. Często zdarzają się sytuacje, że pacjenci nie mówią lekarzowi o swoich innych chorobach. Jeszcze raz chcę zaznaczyć, że jest to bardzo ważne. Może decydować nawet o życiu.

Należy też zwracać uwagę na to jakie leki przyjmujemy, warto przeczytać ulotki. Są grupy leków, które mogą być mocno obciążające dla serca i układu krążenia. To między innymi leki przeciwzapalne lub onkologiczne.

Więcej o wpływie leków na serce w rozmowie.

Posłuchaj audycji

Część pierwsza:

Część druga:

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama