Co czternasta Polka zachoruje na raka piersi

Data publikacji: 07.11.2018 15:55
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Dr n.med.Artur Bocian, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Dr n.med.Artur Bocian, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii
Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Rak piersi jest jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych u kobiet w Polsce. Z obecnie żyjących, co czternasta Polka zachoruje na raka piersi w ciągu swojego życia. Nowotwory złośliwe są pierwszą przyczyną zgonów u kobiet do 65. roku życia w Polsce, a rak piersi jest pierwszą przyczyną zgonów u kobiet w wieku 40-55 lat.

O leczeniu tego rodzaju nowotworu, rekonstrukcji piersi oraz o mastektomiach profilaktycznych, rozmawiamy z doktorem nauk medycznych Arturem Bocianem - chirurgiem onkologiem ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Panie doktorze świadomość kobiet w kwestii profilaktyki zdrowotnej jest coraz większa. Czy widać to także w przypadku nowotworów piersi?

Tak. Rzeczywiście jest coraz lepiej. Nadal jednak w Polsce na nowotwory piersi choruje wiele kobiet. Szacuje się, że rocznie w naszym kraju na ten typ nowotworu zapada 17 tysięcy pań. Naszym zadaniem jest zdiagnozować pacjentkę możliwie jak najwcześniej, by skutecznie poradzić sobie z chorobą. Obecnie wykonuje się coraz więcej operacji oszczędzających. Polega to na tym, że nie usuwamy całej piersi, a jedynie chorą zmianę. Takich operacji oszczędzających jest już około 65-75 procent. To się bardzo zmieniło w ciągu kilku ostatnich lat. 

Niestety zdarzają się nadal przypadki, że trafiają do nas panie w takim stopniu zaawansowania nowotworu, że operacja oszczędzająca jest niemożliwa.

Czy wtedy w grę wchodzi jedynie mastektomia?

Tak. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii wykonujemy operację usunięcia chorej piersi z jednoczesną rekonstrukcją. Jest to już standardem. We współczesnym leczeniu chodzi o to, by poradzić sobie zarówno z chorobą, jak i dać pacjentce komfort na dalsze życie. Usunięcie piersi pociąga za sobą wiele konsekwencji. Kobieta po operacji powinna jak najszybciej wrócić do normalnego życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego.

Czy operacja usunięcia piersi wiąże się z jej całkowitą stratą?

W przypadku usunięcia piersi z jednoczesną rekonstrukcją wykorzystujemy skórę piersi. Zawsze podkreślam, że nowotwór piersi, to nie jednocześnie nowotwór skóry. Zachowujemy zdrową skórę. Lekarz wykonuje nacięcie i usuwa chorą pierś.

Co w przypadku, gdy pacjentka przeszła operację wiele lat temu. Ma usuniętą całą pierś wraz ze skórą. Czy można odtworzyć pierś?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by dokonać rekonstrukcji piersi. Czas jej wcześniejszego usunięcia nie ma tu znaczenia. W takich przypadkach rekonstrukcja będzie przebiegała dwuetapowo i będzie rozciągnięta w czasie.

Więcej o rekonstrukcji piersi oraz mastektomiach profilaktycznych w rozmowie z dr n. med. Arturem Bocianem. Posłuchaj

Część pierwsza:

Część druga:

Reklama