Cukrzyca i nadciśnienie tętnicze - to wrogowie nerek

Data publikacji: 08.11.2018 13:40
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Andrzej Jaroszyński  kierownik Kliniki Nefrologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach

Andrzej Jaroszyński - kierownik Kliniki Nefrologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach
08.11.2018 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Jak wpływ na nasze nerki ma cukrzyca i nadciśnienie tętnicze? O tym w „Czasie dla zdrowia” rozmawialiśmy z profesorem Andrzejem Jaroszyńskim, kierownikiem Kliniki Nefrologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

- Panie profesorze, dla nerek, czyli biologicznego filtra oczyszczającego organizm, bardzo niebezpieczny jest nadmiar cukru we krwi. 

Tak. Cukrzyca, jako choroba społeczna, dotyka kilka milionów Polaków. Jedna trzecia pacjentów dotknięta czy to cukrzycą typu pierwszego czy cukrzycą typu drugiego będzie miała przewlekłą chorobę nerek. Tylko w początkowych okresach uszkodzenia nerek związanego z cukrzycą jesteśmy w stanie pacjentowi pomóc. Jeżeli dojdzie już do pełnych objawów, do niewydolności nerek czy też w późniejszym okresie do przewlekłej niewydolności nerek, stajemy się bezradni.

- Jednak często pacjenci nie wiedzą, że maja cukrzycę. Tym samym nie wiedzą, że ta choroba uszkadza ich nerki.

Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych. Poza tym cukrzyca w większości przypadków dotyka ludzi otyłych, ludzi którzy mają lub mieli nadwagę. To też osoby, które mają poliurię, czyli oddają więcej moczu. To również osoby, które mają zwiększone pragnienie. U wielu osób cukrzyca wykrywana jest także przypadkowo, podczas badań biochemicznych, podczas badań okresowych.       

- Jakie są czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia poważnej niewydolności nerek u osób chorych na cukrzycę?

To niewątpliwie niedokładnie leczona cukrzyca, czyli niewyrównany poziom cukru we krwi. Także pewna predyspozycja, czyli geny, na którą nie mamy wpływu. Nie jest to określony gen, tylko pewna predyspozycja.

- Jakie szkody czyni cukrzyca naszym nerkom?

Prowadzi do przewlekłego uszkodzenia nerek. W tym początkowym okresie dochodzi do zwiększonego przepływu krwi przez nerki. To jest ostatni moment kiedy można wdrożyć leczenie. Najczęściej tacy pacjenci mają białko w moczu i powinni trafić do nefrologa. Ponadto chory z cukrzycą ma prawo chorować, jak każdy człowiek, na różne choroby nerek. Niestety bardzo często jest tak, że każdy białkomocz u diabetyka jest traktowany jako związany z uszkodzeniem cukrzycową chorobą nerek. Taki pacjent może mieć kłębuszkowe zapalenie nerek, torbielowatość nerek, czy też inne formy chorób nerek, które będą prowadziły do wspólnego uszkodzenia i tym samym opóźniają prawidłowe rozpoznanie i wdrożenie terapii.  

Jaki wpływ ma nadciśnienie tętnicze na nerki? Posłuchaj:

Część pierwsza:

Część druga:

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama