W Sandomierzu popłyną statkiem. Dla Niepodległej

Data publikacji: 09.11.2018 15:43
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Sandomierz. 19.05.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Wiślany Rejs Niepodległości - to inicjatywa sandomierskiego środowiska wodniackiego na uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rejs rozpocznie się o godzinie 8.00, 11 listopada w starym porcie w Sandomierzu. Wypłynie siedem drewnianych łodzi z biało-czerwonymi flagami. Punktem docelowym jest Baranów Sandomierski, gdzie uczestnicy wyprawy dotrą na godzinę 12.00.

Po drodze dołączą działacze Tarnobrzeskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej.

Jak powiedział jeden z organizatorów wydarzenia Stanisław Baska, rejs jest oddaniem hołdu dla   ludzi znad Wisły, którzy w wymiarze lokalnym przyczynili się do uzyskania przez Polskę niepodległości. Patronem rejsu jest Wawrzyniec Korona - rybak z Koćmierzowa, który w czasie zaborów przemycał na swojej łodzi ludzi uciekających przed carską policją do Galicji. Stanisław Baska dodaje, że Wisła należy także do symboli kojarzących się z Polską.

Po spotkaniu z mieszkańcami Baranowa Sandomierskiego uczestnicy rejsu ruszą w drogę powrotną do Sandomierza. O godzinie 16.00 będą na Bulwarze imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbędzie się ceremonia łączenia brzegów Wisły oraz podpisanie Deklaracji „Wisły Niepodległej”.

Oprócz mieszkańców Sandomierza swój udział w wydarzeniu potwierdzili flisacy, szkutnicy i wodniacy ze Śląska, Krakowa, Warszawy, Niska, Stalowej Woli i innych miejsc, dla których Wisła stanowi symbol wolnej i niepodległej Polski.

Podobne wiadomości
Reklama