Prymas poświęcił „szatę dla Maryi”

Data publikacji: 18.11.2018 06:00 / Data aktualizacji: 18.11.2018 19:35
Autor: Stanisław Blinstrub / Kategoria: Wiadomości z regionu
Piekoszów. Arcybiskup Wojciech Polak odprawił uroczystą mszę świętą w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia

Piekoszów. Arcybiskup Wojciech Polak odprawił uroczystą mszę świętą w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia
18.11.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prymas Polski Arcybiskup Wojciech Polak odprawił uroczystą mszę świętą w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie. W czasie nabożeństwa prymas poświęcił nową „szatę dla Maryi” - wotum wdzięczności parafian, pielgrzymów i mieszkańców dekanatu piekoszowskiego.

Witając prymasa ordynariusz diecezji kieleckiej, biskup Jan Piotrowski wspominał wizytę sprzed 50 lat, kiedy w tym kościele we wrześniu 1968 roku stanął prymas kardynał Stefan Wyszyński. Ukoronował on po raz pierwszy namalowany w 18 wieku obraz.

W homilii arcybiskup Wojciech Polak również wspomniał prymasa tysiąclecia, który to w swoich notatkach opisał między innymi rozmodlonych ludzi uczestniczących w nabożeństwie w piekoszowskim Sanktuarium.

Obecny podczas uroczystości senator Krzysztof Słoń powiedział, że wydarzenia sprzed lat i te współczesne to dla nas pokrzepienie serc.

- Szczególnie potrzebne w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 50 lat temu nasi ojcowie postanowili przyozdobić skronie Matki Bożej złotymi koronami. Teraz dziękując za ten dar, jesteśmy przekonani, że takie wartości duchowe, taka moc płynąca również z wiary to była ostoja naszych ojców - powiedział senator Słoń.

Wójt gminy Piekoszów Zbigniew Piątek podkreślał historyczne znaczenie wizyty Prymasa Polski. Według niego to zwieńczenie obchodów 100-lecia niepodległości, to też - jak zaznaczył - drogowskaz dla Piekoszowa i gminy Piekoszów na przyszłość.

Msza święta zakończyła Rok Jubileuszowego 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia i dziękczynienie za 100-lecie wolnej Polski.

Reklama