Tortury więzionych przez komunistów. Niezwykła wystawa w OMPiO

Data publikacji: 21.11.2018 15:38
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Kultura
20.11.2018 Kielce. OMPiO. Wystawa stała w karcerach i piwnicach dawnego więzienia przy ulicy Zamkowej

20.11.2018 Kielce. OMPiO. Wystawa stała w karcerach i piwnicach dawnego więzienia przy ulicy Zamkowej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Bohaterów podziemia niepodległościowego z lat 1939-1956 upamiętnia nowa wystawa w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Na potrzeby nowej ekspozycji w dawnym więzieniu kieleckim zmieniono aranżację piwnic i karcerów. W podziemiach pojawiła się aktualniejsza ekspozycja opowiadająca o losach żołnierzy niezłomnych.

Marek Maciągowski zastępca dyrektora Wzgórza Zamkowego wyjaśnia, że wystawa ma nawiązywać do grozy, jaka była obecna w tym miejscu w czasach, kiedy funkcjonowało w nim więzienie.

- Cele zaaranżowano w taki sposób, aby w jak najwierniejszy sposób odwzorowywały realia panujące tam w latach czterdziestych. Prezentujemy typowe wyposażenie, prycze, rozesłaną słomę, stołek, jedną miskę a w rogu wychodek. W kolejnej, poprzez otwór w drzwiach możemy obejrzeć krótki film z celi. Widać tam zakrwawionych więźniów, którzy byli bici przez swoich oprawców - dodaje Marek Maciągowski.

Przygotowując nową ekspozycję, w dużej mierze postawiono na multimedia. W karcerach zamontowanych jest kilkadziesiąt monitorów. Przy użyciu aplikacji możemy poznać historie między innymi osób związanych z Kielecczyzną, których władze okupacyjne zesłały do obozów zagłady.

Jolanta Białek, kierownik Działu Edukacji stwierdziła, że w nowej eskpozycji chodziło przede wszystkim o upamiętnienie często zapomnianych bohaterów związanych z naszym regionem.

- Jeżeli będą emocje w tym miejscu, to odniesiemy sukces. Tu chodzi o upamiętnienie bohaterów. Jest to opowieść o ludziach - wyjaśniła. 

Dodatkowo w Ośrodku prezentowanych jest kilkadziesiąt pamiątek po żołnierzach niezłomnych, których szczątki odnaleziono między innymi w Zgórsku koło Kielc. Na ekspozycji pokazywane są przede wszystkim łuski i pociski z sowieckich karabinów, użytych do egzekucji, ale również guziki, ustnik, fajki, sprzączki i klamry od ubrań.

Rafał Nowak, dyrektor Wzgórza Zamkowego wyjaśnia, że dotychczasowa ekspozycja w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przedstawiająca polską drogę do niepodległości 1772-1989 bardzo słabo pokazywała historię Kielc i lokalnych bohaterów. Dodał, że niewiele osób wciąż ma świadomość, że miejsce, w którym obecnie mieści się Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, było ciężkim więzieniem zarządzanym przez władze totalitarne, stąd decyzja o wprowadzaniu zmian. 

Koszt przygotowania nowej ekspozycji to ponad 130 tys. złotych. Prawie 100 tys. złotych instytucja otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, resztę dołożyło miasto.

Nowa ekspozycja w OMPIO ma być dostępna dla zwiedzających od piątku. Pracownicy instytucji liczą, że wystawa w najbliższych miesiącach zostanie wzbogacana o pamiątki, które uda się odnaleźć kolejnym ekipom archeologów między innymi w Zgórsku.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama