Kontroluj poziom cukru we krwi‎

Data publikacji: 22.11.2018 21:23
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Dr hab. n. med. Zbigniew Siudak, prof. UJK, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych w WSZ.

Dr hab. n. med. Zbigniew Siudak, prof. UJK, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych w WSZ.
22.11.2018 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Cukrzyca jest obecnie nazywana pierwszą niezakaźną epidemią. Szacuje się, że na świecie żyje 387 milionów osób cierpiących na tę chorobę, z czego prawie połowa, pozostaje niezdiagnozowana.

Na podstawie danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Koalicji-Cukrzyca podaje się, że w Polsce jest około 3,5 miliona osób chorych na cukrzycę, z czego około 1/3 z tych osób – ponad milion – pozostaje niezdiagnozowanych. Oznacza to, że co jedenasta osoba w Polsce cierpi na cukrzycę.

O chorobie , jej objawach oraz nowoczesnych metodach leczeni rozmawialiśmy w Czasie dla zdrowia.

Gościem audycji był doktor habilitowany nauk medycznych Zbigniew Siudak - profesor UJK, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Panie doktorze, dlaczego chorujemy na cukrzycę ?

Jest wiele powodów. Pierwszy to obciążenie genetyczne. Jeżeli rodzice, rodzeństwo lub dziadkowie chorowali na cukrzycę, to istnieje prawdopodobieństwo, że i my zachorujemy.

Kolejny czynnik wywołujący chorobę to styl życia. To, co jemy, czy jesteśmy aktywni, czy uprawiamy sport. Często chorują osoby z nadwagą i otyłością.

Jakie są objawy, które mogą wskazywać na cukrzycę?

Początkowo wcale nie ma objawów. Na tym polega problem z tą chorobą, że nie można jej zaobserwować we wczesnej fazie. Z czasem pojawiają się sygnały, które często bywają bagatelizowane przez pacjentów takie jak: zwiększone pragnienie, senność, częstsze oddawanie moczu. Wciąż na świecie 1/3 pacjentów chorych na cukrzycę nie jest zdiagnozowana i to jest poważny problem.

Jak zatem sprawdzić, czy jesteśmy chorzy?

Wystarczy wykonywać regularne badania poziomu cukru we krwi. Osoby dorosłe powinny wykonywać takie badania profilaktyczne raz w roku.

Czy cukrzycę da się wyleczyć?

Nie. Jest to choroba nieuleczalna. Można ją natomiast z powodzeniem leczyć. W tej chwili jest wiele nowoczesnych metod walki z cukrzycą. To zarówno środki farmakologiczne, jak i różne rozwiązania dzięki, którym pacjent ma zapewniony właściwy poziom insuliny w organizmie.

Więcej o chorobie i metodach jej leczenia w rozmowie dr hab. n. med. Zbigniewem Siudakiem-kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych WSZ w Kielcach.

Pierwsza część rozmowy:

Druga część rozmowy:

Tagi do tego wpisu
Reklama