Biografia Mistrza w kieleckiej bibliotece

Data publikacji: 23.11.2018 18:24
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Kultura
Komentarze
Spotkanie z Andrzejem Franaszkiem autorem biografii Zbigniewa Herberta

Spotkanie z Andrzejem Franaszkiem, autorem biografii Zbigniewa Herberta
Kielce. 23.11.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jaki naprawdę był Zbigniew Herbert? Odpowiedź na to pytanie stara się znaleźć Andrzej Franaszek, autor książki „Herbert. Biografia i Niepokój”. To dwutomowe dzieło opisujące życie i twórczość wybitnego poety.

Dziś w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach odbyło się spotkanie autorskie, podczas którego Andrzej Franaszek opowiadał o swojej książce. Jak podkreśla, biografia jest obszerna, ale przystępna dla każdego czytelnika, nawet tego, który do tej pory nie interesował się pisarstwem Zbigniewa Herberta.

- Na pewno nie jest to książka przeznaczona wyłącznie dla tych, którzy od lat żyją twórczością Zbigniewa Herberta. Nie jest to z całą pewnością książka akademicka, wydaje mi się, że została bardzo przystępnie napisana. Ale jest to też biografia bazująca na bardzo poważnych badaniach, poszukiwaniach źródeł - tłumaczy autor.

Andrzej Franaszek nie ukrywa, że Zbigniew Herbert był osobą skomplikowaną. Z jednej strony wybitnym poetą, eseistą, a z drugiej też człowiekiem, który musiał zmagać się ze swoimi słabościami.

- Ten drugi Herbert jest bardzo dramatyczny, pełen rozdarć, pasji. Z jednej strony wzniosły, szlachetny, empatyczny, ale z drugiej strony niekiedy skłonny do gniewu, sfrustrowany. To także Herbert zmagający się z chorobą psychiczną - tłumaczy autor.

Andrzej Franaszek jest literaturoznawcą, krytykiem literackim, wykładowcą akademickim. Pełni też funkcję sekretarza Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Jest również autorem wielokrotnie nagradzanej biografii Czesława Miłosza, którą w 2011 roku wydało Wydawnictwo Znak.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama