Młodzież poznała tragiczne losy funkcjonariuszy Policji Państwowej

Data publikacji: 23.11.2018 19:49
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Warsztaty historyczno-patriotyczne „OKM 1940 - Ostaszków, Kalinin, Miednoje”

Warsztaty historyczno-patriotyczne „OKM 1940 - Ostaszków, Kalinin, Miednoje”
Jędrzejów. 23.11.2018 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

O historii i martyrologii funkcjonariuszy Policji Państwowej opowiadali młodzieży z gmin Jędrzejów i Wodzisław przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 39. Na spotkanie zaproszono uczniów klas mundurowych, którzy interesują się historią i chcieliby w przyszłości wstąpić w szeregi służb mundurowych.

„OKM 1940 - Ostaszków, Kalinin, Miednoje” - to warsztaty historyczno-patriotyczne. Odbywają się pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - poinformował Michał Kowalczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie.   

Spotkanie poprowadzili Grażyna Szkonter i Jarosław Olbrychowski ze Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 39. Jak mówili, projekt resortu skierowany jest nie tylko do młodzieży szkół średnich, ale również do funkcjonariuszy policji. Podczas warsztatów przypomniana została historia powstania Policji Państwowej, jej funkcjonowanie w okresie 20-lecia międzywojennego, a także fakty, dotyczące zbrodni katyńskiej.

- My też tę historię nie od razu znaliśmy, ponieważ lata od 1945 roku do 1991 roku, czyli czasy PRL-u i kłamstwa katyńskiego, były okresem dezinformacji. Na 22 tysiące ofiar zbrodni katyńskiej, ponad 10 tysięcy osób zamordowanych, to byli żołnierze Wojska Polskiego i funkcjonariusze Policji Państwowej. Co czwarty przedwojenny policjant był ofiarą Golgoty Wschodu - dodali prelegenci.

Jarosław Olbrychowski mówił o losach funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy w wagonach bydlęcych transportowani byli do obozów specjalnych NKWD na terenie Ostaszkowa, Kalinina, Starobielska. Na przełomie 1939 roku i 1940 jeńcy tych obozów, przetrzymywani byli w nieludzkich warunkach, m. in. w obozie w Ostaszkowie. Stamtąd trafiali do obozu w Kalininie, gdzie strzałem w tył głowy, wykonywano na nich egzekucję. Potem przewożono ich ciała do miejscowości Miednoje, gdzie grzebano ich w dołach śmierci.

W warsztatach historycznych uczestniczyło około 100 uczniów, m. in. z klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu. Jak mówił Krzysztof Łuszczki, pełniący obowiązki dyrektora szkoły, uczniowie tej klasy przygotowują się do pełnienia służby w przyszłości. Istotne zatem w ich nauce jest poznawanie zarówno zasad pracy we współczesnej policji, jak i faktów historycznych.

Norbert Grybczyński, jeden z uczniów LO powiedział, że to ważne spotkanie, ponieważ młodzież chce dowiedzieć się jak najwięcej na temat Policji. Ponadto jej obowiązkiem jest pamiętać o tych funkcjonariuszach, którzy oddali życie za wolną Polskę.

W całym kraju do tej pory odbyło się 91 spotkań pod hasłem „OKM 1940 - Ostaszków, Kalinin, Miednoje”.

Reklama