Na co dzień działają bez rozgłosu. Biskup wręczył im medale

Data publikacji: 25.11.2018 08:40 / Data aktualizacji: 25.11.2018 14:48
Autor: Marlena Płaska , Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Medale „Pro Christo Rege Et Ecclesia”, czyli Dla Chrystusowego Królestwa i Kościoła. Medale wręcza biskup kielecki Jan Piotrowski

Medale „Pro Christo Rege Et Ecclesia”, czyli Dla Chrystusowego Królestwa i Kościoła. Medale wręcza biskup kielecki Jan Piotrowski
Kielce. 25.11.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Biskup kielecki Jan Piotrowski po raz pierwszy wręczył medale „Pro Christo Rege Et Ecclesia” (Dla Chrystusowego Królestwa i Kościoła). Odznaczenia mogą otrzymać osoby zaangażowane w posługę duszpasterską i katechetyczną oraz instytucje promujące kulturę chrześcijańską. W tym roku wyróżnienia trafiły do trzech osób z parafii w Miechowie, Oleszkach i św. Franciszka z Asyżu w Kielcach.

Jak informuje biskup Jan Piotrowski, medal Pro Christo Rege Et Ecclesia ma być podziękowaniem dla osób, które bezinteresownie i bez rozgłosu działają na rzecz kościoła.

- Gdzie są po prostu te działania wolontariackie, szczere i oddane, bo takich osób też nie brakuje. Jednocześnie jest taką materialną nagrodą, że ktoś o nich pamięta. Bo są to osoby niezwykłe, dające swój czas od wielu, wielu lat. Życzyłbym sobie, aby ta grupa za rok była jeszcze większa. Uwrażliwię też księży proboszczów i osoby świeckie, aby tych kandydatów zgłaszali - dodał.

Wśród wyróżnionych znalazł się Stefan Piotrowski, kościelny z kościoła św. Franciszka z Asyżu w Kielcach, który działa w zakonie franciszkańskim osób świeckich i udziela się w parafii charytatywnie. Jak powiedział, odznaczenie przyznane przez biskupa bardzo go zaskoczyło.

- Bardzo się cieszę, że zostałem wyróżniony. To moja pierwsza tego typu nagroda. Uważam jednak, że takie odznaczenia dla osób, które bezinteresownie działają na rzecz parafii jest bardzo ważne - podkreśla.

- Z parafii Oleszki wyróżniono panią, która od 1984 roku bezinteresownie pomaga przy różnych pracach w kościele. Parafianka z Miechowa od 60 lat działa w kołach Żywego Różańca i jest animatorem grup, do których należy w sumie 460 osób. Z kolei parafianin z kościoła św. Franciszka z Asyżu w Kielcach działa w zakonie franciszkańskim osób świeckich i udziela się w parafii charytatywnie - wymienia Grzegorz Sęk, Asystent Akcji Katolickiej diecezji kieleckiej.

Medal „Pro Christo Rege Et Ecclesia”Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

Medal „Pro Christo Rege Et Ecclesia” został ustanowiony dekretem biskupa kieleckiego z inicjatywy Akcji Katolickiej diecezji kieleckiej. Będzie przyznawany co roku, podczas święta patronalnego Akcji Katolickiej, które przypada w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Reklama