Poznaliśmy „Świętokrzyskich Burzycieli Barier”

Data publikacji: 03.12.2018 13:55
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Wręczenie statuetek Świętokrzyskich Burzycieli Barier im. Anny Sowy

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Wręczenie statuetek "Świętokrzyskich Burzycieli Barier im. Anny Sowy"
Kielce. 03.12.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Kielczanin Piotr Franiek z Polskiego Związku Niewidomych, Barbara Zbylut - kierownik warsztatu terapii zajęciowej w Końskich oraz Geopark Kielce - to laureaci trzeciej edycji plebiscytu „Świętokrzyscy Burzyciele Barier imienia Anny Sowy”. Uroczysta gala wręczenia statuetek odbyła się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.

Jak informuje Andrzej Michalski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, statuetki przyznawane są w trzech kategoriach: „Skuteczna komunikacja”, Łatwy dostęp” i „Przyjaciel osób niepełnosprawnych”.

- Celem konkursu jest promowanie osób, instytucji i stowarzyszeń, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych, które usuwają przeszkody architektoniczne, ale również bariery w komunikacji pomiędzy osobami niepełnosprawnymi - dodaje dyrektor.

Statuetkę w kategorii skuteczna komunikacja otrzymał Piotr Franiek, niewidomy kielczanin, który współprowadzi program „Razem Bez Barier” na antenie TVP3 Kielce. Podkreśla, że ta nagroda jest dla niego szczególna, ponieważ daje wiarę, że to co robi jest potrzebne.

- To co robią niepełnosprawni na rzecz poprawy swojego życia i sytuacji innych ma sens. To od nich zależy czy ludzie będą ich traktować jak bohaterów, czy się nad nimi litować. Możemy normalnie funkcjonować w społeczeństwie i robić niemal wszystko, czasem jednak potrzebujemy większej, bądź mniejszej pomocy innych - dodaje.

W kategorii „Łatwy dostęp” wyróżniony został Kielecki Geopark i Amfiteatr na Kadzielni. Jak informuje Mirosław Strzelecki, kierownik kieleckiego amfiteatru, w ostatnim czasie to miejsce przeszło znaczne zmiany.

- Staramy się budować wszystko bez barier. Ostatnio w amfiteatrze przygotowaliśmy 35 miejsc przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, którzy w komfortowy sposób bez konieczności pokonywania schodów czy wzniesień, mogą oglądać przedstawienia i koncerty - mówi kierownik kieleckiego amfiteatru.

Mirosław Strzelecki zaznacza, że wiosną przyszłego roku na terenie rezerwatu Kadzielnia zostaną oddane do użytku nowe ścieżki i kładki widokowe, które umożliwią niepełnosprawnym dotarcie w te miejsca, które dotąd były niedostępne.

Senator Krzysztof Słoń, przewodniczący kapituły konkursowej podkreśla, że najważniejszy wymiar tego konkursu to wyeliminowanie z mentalności społeczeństwa krzywdzącego nastawienia do osób niepełnosprawnych.

- Mam nadzieję, ze nagroda imienia Anny Sowy, również przyczyni się do tego, że coraz więcej osób będzie szło jej śladami. Tegoroczne nominacje wskazywały na to, że  osoby, które są niepełnosprawne potrafią wyjść poza krąg swoich spraw i ofiarować swój czas, doświadczenie i umiejętności innym. To przykład jak funkcjonować w realiach XXI wieku - dodaje senator.

Plebiscyt „Świętokrzyscy Burzyciele Barier” nosi imię Anny Sowy od tego roku.

Anna Sowa, która sama zmagała się z niepełnosprawnością, jako rzecznik tej grupy osób w kieleckim magistracie przez wiele lat walczyła m.in. o likwidowanie barier architektonicznych w Kielcach. Gali wręczenia statuetek towarzyszył także przegląd twórczości osób niepełnosprawnych z terenu całego województwa.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama