W Sandomierzu pamiętano o urodzinach Marszałka

Data publikacji: 05.12.2018 07:29
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Obchody 151. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego.  Od prawej: burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, przewodniczący Rady Miasta Wojciech Czerwiec, wiceprzewodniczący Piotr Chojnacki i radny  Marek Chruściel

Obchody 151. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Od prawej: burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, przewodniczący Rady Miasta Wojciech Czerwiec, wiceprzewodniczący Piotr Chojnacki i radny Marek Chruściel
Sandomierz. 05.12.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Także w Sandomierzu uczczono 151. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przy tablicy upamiętniającej jego osobę władze miasta, służby mundurowe oraz uczniowie złożyli wiązanki kwiatów.

Burmistrz Marcin Marzec powiedział, że rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego w tym roku zbiega się z ważną datą, jaką jest stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nikt tak jak Marszałek nie jest kojarzony z odzyskaniem wolności przez nasz kraj, dlatego czcimy i pielęgnujemy pamięć o nim. W Sandomierzu oprócz tablicy mamy też bulwar nadwiślański im. Józefa Piłsudskiego. Jego urodziny to dobra okazja, aby przypomnieć tę postać - dodał burmistrz.

Józef Piłsudski jest Honorowym Obywatelem Sandomierza. Uchwałę w tej sprawie podjęto w 1935 roku. Sandomierska delegacja radnych przekazała ją osobiście Marszałkowi w Belwederze.

- Społeczeństwo Sandomierza zawsze potrafiło uhonorować wybitnych Polaków, wznieść się ponad podziałami, bo wiadomo, że Marszałek miał też swoich przeciwników. To jest coś pięknego, że potrafimy spotkać się razem przy jego tablicy, złożyć kwiaty, porozmawiać, po to, by żyło się lepiej w przyszłości. To jest bardzo pozytywny element w dzisiejszych czasach - powiedział przewodniczący Rady Miasta Wojciech Czerwiec.

W uroczystościach wzięli udział także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i 2. Urszula Biernicka i Emilia Mokrzycka powiedziały, że Marszałek był bardzo dobrym wodzem, i dzięki niemu nasz kraj odzyskał niepodległość. Uroczystość jest okazją aby mu podziękować za to, że tak bardzo kochał Polskę - dodały uczennice.

Wśród delegacji składających kwiaty oprócz władz miasta byli także reprezentanci Wojska Polskiego z 3 Batalionu Radiotechnicznego oraz z Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Reklama