Zmarł Andrzej Zalewski, legendarny dziennikarz Polskiego Radia

Data publikacji: 21.07.2011 18:27
Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

Zmarł Andrzej Zalewski, słynny radiowiec, długoletni współpracownik Polskiego Radia Kielce. Miał 87 lat. Ostatni raz słuchacze naszej rozgłośni mogli usłyszeć jego prognozę pogody 10 czerwca.

W Polskim Radiu tworzył audycje poświęcone meteorologii, przyrodzie i rolnictwie. Znany był przede wszystkim ze swojej audycji edukacyjnej "Ekoradio". W Radiu Kielce pojawiał się każdego poranka 20 minut po godzinie 6.

Andrzej Zalewski urodził się 14 kwietnia 1924 roku w Warszawie. W czasie wojny był zaangażowany w działalność konspiracyjną jako harcerz ZHP, później jako żołnierz AK. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W latach 50. rozpoczął pracę dla Polskiego Radia. Był inicjatorem Święta Polskiej Niezapominajki.

Jest ono obchodzone 15 maja od 2002 roku. Ma promować polską przyrodę i dbałość o środowisko, ale też przypominać, że warto zachować od zapomnienia ważne osoby, chwile i miejsca.

Bartłomiej Zapała
bartlomiej.zapala@radio.kielce.pl

Fragment ostatniego spotkania z Andrzejem Zalewskim na antenie Radia Kielce - 10 czerwca 2011r.

Z związku ze śmiercią Andrzeja Zalewskiego do redakcji
Radia Kielce napływają kondolencje od słuchaczy.

Minęła godzina 14.20, jak na swojej antenie podaliście przykrą wiadomość, że Pan Andrzej Zalewski jest już po drugiej stronie. Pan Andrzej był dla radiosłuchaczy ekspertem w sprawach pogody, ekologii, umiłowania rodzinnej ziemi; troszczył się o lasy, atmosferę. Zawsze rano o 6.20 słuchałam wiadomości podawanych przez Pana Zalewskiego. Będzie nam brakowało tego miłego tembru głosu, ciepłych słów o ślicznych niezapominajkach i niezwykłym sędziwym "Bartku". Tyle razy zaszczycił nas swoim pobytem na zagnańskiej ziemi; z taką serdecznością mówił o kochanej Kielecczyźnie.
"Panie Andrzeju! niech Pan unosi się nad niebiańską łąką pełną szczęścia wiecznego. Spoczywaj z Bogiem,
słuchaczka Danuta z Zagnańska


Przesyłam wyrazy swojego głębokiego ubolewania z powodu śmierci Pana Andrzeja Zalewskiego.
Pustka po tym „wspaniałym gadule” zapewne nieprędko zostanie wypełnione.
Słuchacz


Z Szacunkiem Dla Pana Andrzeja Zalewskiego [*] [*] [*]
Iwona

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama