Na starachowickich przystankach zawisły plakaty o stanie wojennym

Data publikacji: 12.12.2018 12:11
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Plakaty upamiętniające 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Plakaty upamiętniające 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
Starachowice. 12.12.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Pasażerowie starachowickiej komunikacji miejskiej mogą obejrzeć plakaty przypominające wydarzenia z okresu stanu wojennego. W dwudziestu witrynach przystankowych zostały umieszczone zbiory fotografii zrobionych 37 lat temu. Inicjatorem akcji jest NSZZ Solidarność.

Jan Seweryn, przewodniczący związku w MAN Bus, przypomniał, że wyrasta już kolejne pokolenie młodych ludzi, którzy nie znają historii stanu wojennego. Zdjęcia umieszczone w wielu miejscach mają przypomnieć rzeczywistość tamtego okresu. Fotografie przedstawiają oddziały ZOMO, czołgi na ulicach, ale także śmierć opozycjonistów. Wiele miejsca poświęcono pacyfikacji kopalni "Wujek" na Śląsku.

Jan Seweryn zaznacza, że wśród tych fotografii nie ma obrazów ze Starachowic, bo takie zdjęcia nie istnieją. Stan wojenny tutaj nie miał tak dramatycznego przebiegu. Wspomnienia związkowców związanych z Fabryką Samochodów Ciężarowych zostały natomiast opisane w kilku książkach.

W okresie powstania „Solidarności” do związków zawodowych należało 13 tysięcy pracowników fabryki. Już w pierwszych dniach stanu wojennego doszło do zatrzymań związkowców. Pamięć o tamtych wydarzeniach mają zachować między innymi plakaty przygotowane przez członków Solidarności.

Z kolei  w firmie MAN, czyli dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych, zawisną banery z napisem „Stan wojenny. Pamiętamy”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama