Na ból kręgosłupa pracujemy sobie sami

Data publikacji: 13.12.2018 14:28
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Dr n. med. Arkadiusz Granek - specjalista ortopeda ze Szpitala Kieleckiego

Dr n. med. Arkadiusz Granek - specjalista ortopeda ze Szpitala Kieleckiego
Kielce. 13.12.2018 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Co drugi Polak cierpi z powodu bólu kręgosłupa. Najczęściej ten dyskomfort odczuwamy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jakie są tego przyczyny, o jakich chorobach taki ból świadczy? O tym rozmawialiśmy w „Czasie dla zdrowia” z dr n. med. Arkadiuszem Grankiem, specjalistą ortopedą ze Szpitala Kieleckiego.

- Panie doktorze, jakie są przyczyny bólu kręgosłupa?

Nie szanujemy swoich kręgosłupów. One są powyginane na wszystkie strony. Jeżeli wygięlibyśmy w jakiś nienaturalny sposób kolano, to natychmiast zaczęłoby nas boleć i byłoby to dla nas normalne. Natomiast siedząc przed komputerem, w samochodzie nie zwracamy uwagi na nasz kręgosłup. Nasz tryb życia predysponuje nas do wszelakich schorzeń kręgosłupa. Nie dbamy o to, jak siedzimy. Istnieją zestawy ćwiczeń zachowań (tzw. szkoła pleców), które naszemu kręgosłupowi mogą przynieść korzyści. Kręgosłup będzie nam po prostu dłużej służył. To przecież urządzenie mechaniczne, które stanowi oś naszego organizmu.     

 - O jakich chorobach może świadczyć ból kręgosłupa?

Pacjenci najczęściej zgłaszają się do nas z dwoma grupami bólów. To objawy korzeniowe lub też ból zlokalizowany tylko w odcinku lędźwiowym. O objawach korzeniowych mówimy wtedy, gdy ból zaczyna się w odcinku korzeniowym, ale do którejś z nóg. Często ten ból sięga małego palca lub dużego palca stopy. Ten rodzaj bólu świadczy o bólu korzeniowym, o chorobie dyskowej, są to objawy popularnie nazywanej rwy kulszowej. Wówczas dochodzi do pęknięcia dysku, a jądro miażdżyste, które jest wewnątrz uciska na korzeń nerwowy i dochodzi do przepukliny (centralnej do kanału kręgowego albo przepuklina na prawą lub lewą stronę. To z kolei doprowadza do ucisku korzenia, co skutkuje objawami po jednej bądź po drugiej stronie).

Wielu pacjentów przychodzi już z bólem zlokalizowanym w odcinku lędźwiowym. Różne publikacje podają, że 40 procent tych bólów, to mogą być bóle niedotyczące już tylko kręgosłupa, ale stawów krzyżowo-biodrowych, czyli tych, które są połączeniem między kością krzyżową, a kościami miednicy lub też stawów z tzw. spondyloartropatii, czyli zmian zwyrodnieniowych stawów samego kręgosłupa (tych, które tworzą wyrostki stawowe kręgosłupa). Tam mogą być zmiany zwyrodnieniowe, zamiany zapalne kręgosłupa. One bywają bardzo długotrwałe, bardzo dokuczliwe dla pacjenta.

Osobna grupą objawów jest tzw. chromanie neurogenne. To już są poważniejsze dolegliwości, których często przyczyną jest zsuwanie się jednego kręgu względem drugiego. Wówczas dochodzi do zaciśnięcia się kanału kręgowego i struktur wewnątrz. Taki pacjent będzie w stanie przejść jakiś odcinek odległości, a potem następuje bardzo duży ból i już nie potrafi kontynuować swojej lokomocji. Wtedy bezwzględnie konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

 - Jakie są metody leczenie bólu kręgosłupa?

Mamy ogromne portfolio metod bardzo nowoczesnych. To m.in. kriolezja, czyli głębokie zamrożenie (minus 80 stopni) tych bolesnych okolic i to zarówno stawów kręgosłupa, jak i stawów krzyżowo-biodrowych. Inna metoda, to ablacja, czyli leczenie bólu kręgosłupa poprzez podawanie prądu wysokiej częstotliwości. To są już metody małoinwazyjne.

 O innych metodach leczenia bólu kręgosłupa można posłuchać poniżej:

Część pierwsza:

Część druga:

 

Tagi do tego wpisu
Reklama