Betlejemskie Światło Pokoju wędruje po Polsce [SPRAWDŹ, GDZIE JEST PRZEKAZYWANE]

Data publikacji: 17.12.2018 13:13
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: IAR
16.12.2018 Bilcza. Betlejemskie Światło Pokoju

16.12.2018 Bilcza. Betlejemskie Światło Pokoju
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Związek Harcerstwa Polskiego utworzył w Internecie specjalną mapę, na której można sprawdzić miejsca, do których przekazywane jest Betlejemskie Światło Pokoju.

Wczoraj harcerze z ZHP odebrali je w Zakopanem od słowackich skautów. Pod hasłem „Światło, które łączy” płomień rozpoczął wędrówkę po całej Polsce. Harcmistrz Krzysztof Wasilewski, komendant sochaczewskiego Hufca ZHP i przewodniczący Rady Chorągwi Mazowieckiej powiedział Polskiemu Radiu, że tegoroczne przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju ma symboliczne znaczenie. - Abyśmy pamiętali o tym, że wokół nas są bliscy, którzy potrzebują dobrego słowa od ludzi otaczających ich - podkreślił harcmistrz Krzysztof Wasilewski.

„Mapa Światła” dostępna jest na stronie internetowej www.swiatlo.zhp.pl.

 

BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ - do Skandynawii.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama