Proces burmistrza Połańca i byłego posła PSL odroczony

Data publikacji: 17.12.2018 15:52
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sąd Rejonowy przy ul. Warszawskiej

Sąd Rejonowy przy ul. Warszawskiej
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Do 13 lutego Sąd Rejonowy w Kielcach odroczył rozprawę burmistrza Połańca Jacka T., byłego posła PSL Andrzeja P., a także pozostałych czterech osób oskarżonych m.in. o przekroczenie uprawnień i korupcję w związku z planami inwestycyjnymi na gruntach gminy Połaniec.

Jak informuje Jan Klocek, rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach, podczas dzisiejszej rozprawy, sąd zdecydował o odroczeniu postępowania, z uwagi na zmianę obrońcy jednego z oskarżonych. Chodzi o Dariusza M., przedsiębiorcę z Warszawy, zarządzającego firmą Nemex, która miała zainwestować w gminie Połaniec ponad 150 milionów złotych, tworząc ponad tysiąc miejsc pracy.

Zarzuty w tej sprawie usłyszeli też: były prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice Cezary T., były wiceprezes strefy Zdzisław K. i była prokurent strefy Anna J. Oskarżeni nie przyznają się do winy.

Śledczy z małopolskiego wydziału Prokuratury Krajowej, ustalili że plany oskarżonych przewidywały przejęcie przez spółkę Nemex, zarządzaną przez Dariusza M., gminnych nieruchomości w Połańcu i włączenie ich do specjalnej strefy. Miało to służyć uzyskaniu profitów związanych z przynależnością do strefy oraz zdobyciu pomocy finansowej na inwestycje związane z ekologicznymi źródłami energii. Firma Nemex miała tam zbudować zakład i utworzyć tysiąc miejsc pracy. Do realizacji tych planów nie doszło.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w latach 2013 - 2014 były prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Andrzej P., w rozmowach z warszawskim przedsiębiorcą Dariuszem M. powoływał się na wpływy w urzędzie, a przede wszystkim u burmistrza Miasta i Gminy Połaniec. W zamian za obietnicę korzyści majątkowych, podjął się załatwienia korzystnego dla przedsiębiorcy rozstrzygnięcia przetargu na użytkowanie wieczyste nieruchomości w gminie Połaniec.

Inne zarzuty przedstawione oskarżonym, dotyczą między innymi przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego. W ramach inwestycji realizowanej przez firmę Nemex miało powstać tysiąc nowych miejsc pracy. W czerwcu 2017 roku, w wyniku działań CBA zatrzymano pięć osób, w tym byłego posła PSL i burmistrza Połańca.

Reklama