W Wierzbniku powstanie Izba Pamięci Żydów

Data publikacji: 19.12.2018 13:10
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Starachowice. Kirkut w dzielnicy Wierzbnik

Starachowice. Kirkut w dzielnicy Wierzbnik
Starachowice. 05.11.2017 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

W Starachowicach ma powstać Izba Pamięci Żydów Wierzbnickich. Dotychczas pamiątki i dokumenty przypominające społeczność żydowską przechowywane były w Starachowickim Centrum Kultury. Teraz mają zostać przeniesione do budynku wygaszanego Gimnazjum numer 2. Pomieszczenia zostały wynajęte Społecznej Szkole Podstawowej STO, która będzie gospodarzem planowanej Izby Pamięci Żydów Wierzbnickich.

Paweł Kołodziejski, historyk i regionalista przypomina, że społeczność żydowska w przedwojennym Wierzbniku stanowiła liczną grupę. Mieli swoją bóżnicę, kirkut, do nich należała większość kamienic przy Rynku. Kres położyła akcja pacyfikacji wierzbnickiego getta w 1942 roku. Do dziś pozostało niewiele pamiątek materialnych, przypominających społeczność żydowską z tego okresu.

Jedną z najcenniejszych pozostałości jest fragment Tory, który później został wykorzystany jako element instrumentu muzycznego i dzięki temu ocalał. Został odnaleziony przez Macieja Frankiewicza, który opiekuje się kirkutem w Starachowicach. On też gromadzi pamiątki, dokumenty i zdjęcia dotyczące Żydów w Starachowicach. Duża część wiedzy o życiu tej społeczności pochodzi z dokumentów stworzonych przez okupantów. W tym momencie część z nich już jest przetłumaczona, część dopiero czeka na opracowanie. Kolejnym etapem będzie digitalizacja zbiorów.

Znaczna część wyposażenia to różnego rodzaju urządzenia multimedialne połączone z Internetem. Starachowice starają się o pozyskanie na ten cel 50 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koszt projektu to 63 tysiące złotych. Brakującą kwotę dołoży gmina Starachowice i Społeczna Szkoła Podstawowa STO. Docelowo w tym miejscu ma powstać Ośrodek Kultury Wierzbnik, który będzie prezentował całą historię miasteczka.

Izba miałaby powstać we wrześniu przyszłego roku.

Reklama