Wyjątkowa gala w kieleckim kościele

Data publikacji: 29.12.2018 07:12 / Data aktualizacji: 29.12.2018 19:29
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
29.12.2018 Kielce. Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika. Świętokrzyski Festiwal Kolęd i Pastorałek. Zespół Korona Żarnowca

29.12.2018 Kielce. Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika. Świętokrzyski Festiwal Kolęd i Pastorałek. Zespół Korona Żarnowca
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kolędy i pastorałki współczesne, ale też takie, które popularne były wieki temu zabrzmiały w kościele pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Kielcach. Odbyła się tam finałowa gala Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

Jak mówi ksiądz Andrzej Waligórski, dyrektor festiwalu - konkurs ma na celu nie tylko wyłonienie najlepszych wokalistów i zespołów, ale przede wszystkim propagowanie wartości chrześcijańskich.

- Jesteśmy chrześcijanami, więc zawsze przyświeca nam uwielbienie Pana Boga. A kolęda jest świetnym sposobem wielbienia Boga. Po drugie, zadaniem festiwalu jest propagowanie kolędowania i znajomości pastorałek, bo zauważamy, że ta tradycja ginie wśród młodzieży. Zespoły ludowe przypominają stare kolędy, natomiast występujące w festiwalu zespoły i schole młodzieżowe śpiewają tylko kolędy współczesne - twierdzi ksiądz Andrzej Waligórski.

Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały dziś między innymi dzieci ze Scholi Młodzieżowej parafii świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Kielcach. Jak twierdzą młodzi artyści, każda kolęda jest piękna i trudno wybrać ulubioną.

Jurorami konkursu są doświadczeni muzycy. Wybierają najlepszych wokalistów w sześciu kategoriach, zarówno solowych jak i zespołowych. Jedną z laureatek w kategorii soliści starsi jest Marcelina Bidzińska, reprezentująca Klub Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Jak twierdzi - kolędy i pastorałki, to bardzo wymagający repertuar.

- Nie wystarczy go tylko zaśpiewać, trzeba go również przekazać tak, żeby trafił do serc wszystkich wierzących słuchaczy. Ja uwielbiam śpiewać kolędy i pastorałki. Podczas festiwalu zaprezentowałam „Kolędę Maryi” oraz „Mizerna, cicha” - mówi wokalistka.

Marcelina Bidzińska znalazła się wśród dziesięciorga laureatów, którzy reprezentować będą nasz region w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Rozpoczyna się on 10 stycznia.

Festiwal co roku wspiera senator Krzysztof Słoń. Parlamentarzysta podkreśla rolę wydarzenia w krzewieniu polskiej tradycji Świąt Bożego Narodzenia i wspólnotowy wymiar kolędowania.

Reklama