Badania profilaktyczne, a nasze postanowienia noworoczne

Data publikacji: 02.01.2019 13:25
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Mirosława Tekiel

Mirosława Tekiel
Kielce. 02.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Początek nowego roku, to nowe wyzwania i nowe postanowienia. Czy to dobry czas na to, by postanowić sobie bardziej zadbać o swoje zdrowie? O tym rozmawialiśmy z dr Mirosławą Tekiel, specjalistą psychologii w Zakładzie Psychoonkologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- Pani doktor, czy jednym z postanowień noworocznych może i powinno być postanowienie, by bardziej zadbać o swoje zdrowie i w tym celu wykonywanie badań profilaktycznych?

Jak najbardziej. Dobrze by było, gdyby nasze postanowienie noworoczne dotyczyło zadbania o siebie. Kiedy mamy przymus, to zazwyczaj staramy się od niego uciec. Natomiast kiedy czegoś chcemy, to zazwyczaj znajdujemy na to czas i sposoby, by to zrealizować. Przecież głównym życzeniem, które wypowiadamy przy świątecznym stole jest to, byśmy byli zdrowi. Dlatego zróbmy coś w tym kierunku i wykonujmy badania profilaktyczne. Dobrym pomysłem jest też zarejestrowanie członków naszej rodziny na badania profilaktyczne i pójście na nie razem.

- Lekarze podkreślają, że nadal wiele osób nie wykonuje badań profilaktycznych. Z czego to wynika?

Coraz więcej osób jest świadomych tego, że należy i trzeba wykonywać te badania. A nie robią tego z obawy, że ich wynik będzie dla nas negatywny. Tymczasem my podkreślamy, że badania profilaktyczne nie służą wykryciu choroby, a potwierdzeniu, że jesteśmy zdrowi. Natomiast jeżeli wynik tego badania będzie dla nas niekorzystny, wówczas lekarz szybciej rozpocznie z nami terapię i będziemy mieć większą szansę na wyleczenie. Lęk przed wykonywaniem badań profilaktycznych powodowany jest także strachem o naszą rodzinę. Myślimy „co będzie jak okaże się, że jestem chora, jak wtedy poradzą sobie moje dzieci, mój mąż?”.   

- Od wielu lat Świętokrzyskie Centrum Onkologii prowadzi kilka programów profilaktycznych. To m.in. program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy i raka piersi.

Tak. I tu mamy dobre wieści, ponieważ coraz więcej pań wykonuje te badania. Są świadome tego, że naprawdę warto kontrolować stan swojego zdrowia. Niestety wciąż aż 11% kobiet nie wykonuje tych badań. Nie są zainteresowane tą formą profilaktyki. To dziwi, ponieważ od kilkunastu miesięcy mają nawet ułatwiony dostęp do tych badań. Już nie muszą zgłaszać się do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, ponieważ nasz szpital zakupił cytobus, czyli mobilną klinikę, która dociera do najbardziej odległych miejscowości naszego regionu.  

Inne programy profilaktyczne jakie realizuje ŚCO, to program nowotworów głowy i szyi oraz raka jelita grubego.

Całość rozmowy zamieściliśmy poniżej:

Część pierwsza:

Część druga

Tagi do tego wpisu
Reklama