Wzgórze Karscha w Kielcach nabierze nowego charakteru

Data publikacji: 02.01.2019 14:58
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wzgórze Karscha

Wzgórze Karscha
Kielce. 02.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Wzgórze Karscha w Kielcach zostanie objęte planem zagospodarowania przestrzennego. Ma to być sposób na uchronienie tego miejsca przed chaotyczną zabudową. Plan określi gabaryty budynków, które będą mogły tam powstać oraz ich lokalizacje. Wciąż jednak nie wiadomo jaki los spotka dwa zabytkowe obiekty, które już tam się znajdują. Chodzi o pozostałości dworu oraz browaru.

Artur Hajdorowicz - dyrektor wydziału rozwoju i rewitalizacji w kieleckim ratuszu wyjaśnia, że plan nie ma charakteru ochronnego, a inwestycyjny. Jak przekonuje, zagospodarowanie tego terenu ma bardzo istotne znaczenie dla kształtu urbanistycznego i wizerunkowego miasta.

- Mamy jeden z ostatnich fragmentów w centrum miasta, który może być terenem inwestycyjnym, a jednocześnie jest potwornie zdewastowany. To dogodny czas, aby przygotować taki plan, ponieważ pojawiają się inwestorzy chętni do wydania pieniędzy w tym miejscu - powiedział Artur Hajdorowicz.

Wszystko wskazuje na to, że plan będzie dopuszczał zabudowę od strony południowej.

 - Wypadałoby zamknąć plac od strony północnej, pytanie tylko jakimi gabarytami i architekturą. Teren jest na tyle mały, że przygotujemy wizualizację przestrzenną ewentualnej zabudowy - dodaje dyrektor. 

Takie rozwiązanie popierają zarówno konserwator zabytków, jak i społecznicy. Krzysztof Myśliński, członek Towarzystwa Przyjaciół Kielc uważa, że od lat '30 dwudziestego wieku, przed budynkiem Wojewódzkiego Domu Kultury kształtuje się bardzo ciekawa przestrzeń.

- Zamknięcie północnej pierzei czymś naprawdę klasowym, jakościowym i o kubaturze budynków, które otaczają ten plac byłoby dobre. Plac Józefa Piłsudskiego przed WDK ma dla Kielc znaczenie symboliczne - dodaje Krzysztof Myśliński.

Krzysztof Myśliński przekonuje, że jednym z najważniejszych zadań jest uratowanie przed zniszczeniem pozostałości browaru.   

- Musimy zdać sobie sprawę, że mamy do czynienia z najstarszym zabytkiem przemysłowym Kielc. Jest to budynek bardzo oryginalny, będący doskonałym przykładem historii przemysłowej. Z browaru Karschów zachowało się bardzo dużo. Ważne jest też, jak on wygląda wewnątrz, jest  bardzo stylowy. Dlatego powinno się go w jakiś sposób wykorzystać i nadać mu nowe funkcje użytkowe - dodaje.

Decyzje o przystąpieniu do sporządzania planu podejmą radni podczas najbliższej sesji. Przygotowywanie tego dokumentu będzie na bieżąco konsultowane z mieszkańcami.

adv adv
Wiadomości
Reklama