Nowa siedziba NFZ powstanie u podnóża Karczówki. Wydano warunki zabudowy

Data publikacji: 03.01.2019 11:07
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
U podnóża Karczówki powstanie nowa siedziba świętokrzyskiego oddziału  NFZ

U podnóża Karczówki powstanie nowa siedziba świętokrzyskiego oddziału NFZ
Kielce. 03.01.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Miejscy urzędnicy wydali warunki zabudowy dla nowej siedziby świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Ma ona powstać przy ulicy Kamińskiego, u podnóża Karczówki w Kielcach. Pozytywne opinie w sprawie budowy wydali już także Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska i konserwator zabytków.

Jak informuje Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego NFZ, pod uwagę brano kilka lokalizacji, jednak ta u podnóża Karczówki jest najbardziej korzystna i atrakcyjna dla instytucji.

- Decyzja o warunkach zabudowy została już wydana, ale jeszcze do nas nie wpłynęła. Spośród wszystkich proponowanych przez miasto działek, najbardziej odpowiada nam ta przy ulicy Kamińskiego. Innych nie akceptujemy - dodaje Małgorzata Kiebzak.

Jak podkreśla, ostateczną decyzję w sprawie lokalizacji nowej siedziby świętokrzyskiego NFZ podejmie w przyszłym tygodniu prezes centrali tej instytucji.

- Zgodę wyrazić musi także rada funduszu w Warszawie. Kolejnym krokiem będzie sprzedaż działki przy ulicy Wrzosowej w Kielcach i zakup nieruchomości przy ulicy Kamińskiego. W planie inwestycyjnym zabezpieczyliśmy już pierwsze pieniądze na realizację tej inwestycji. Pochodzą one z funduszu inwestycyjnego, a nie z puli przeznaczonej na świadczenia opieki zdrowotnej - podkreśla Małgorzata Kiebzak. 

Pierwsze prace związane z budową nowej siedziby funduszu mają się rozpocząć w tym roku, a inwestycja potrwa kilka lat. Dwukondygnacyjny budynek będzie odsunięty od ulicy Karczówkowskiej o 60 metrów i zostanie wbudowany w skarpę. Natomiast budynek, w którym obecnie mieści się fundusz, prawdopodobnie zostanie sprzedany.

Jak informowaliśmy, pierwotnie NFZ miał wybudować swoją siedzibę przy ulicy Wrzosowej. Jednak w związku z planem utworzenia tam laboratoriów Głównego Urzędu Miar, miasto musiało zaproponować alternatywną działkę przy ulicy Kamińskiego. Ta propozycja spotkała się z protestem lokalnych środowisk i kieleckich stowarzyszeń, które twierdziły, że nowe obiekty zaburzą widok na zabytkowy klasztor i wzgórze. W związku z tym ratusz przygotował dodatkowe propozycje. Wśród proponowanych lokalizacji był m.in. skwer przy Centrum Krwiodawstwa przy ulicy Grunwaldzkiej oraz budynek przy ulicy Leśnej, gdzie mieścił się Uniwersytet Jana Kochanowskiego.

Reklama