Jak zmiana wagi ciała wpływa na serce?

Data publikacji: 08.01.2019 15:42
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Dr n. med. Hubert Konstantynowicz, specjalista kardiolog

Dr n. med. Hubert Konstantynowicz, specjalista kardiolog
Kielce. 08.01.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Nagłe przybrania lub spadki wagi ciała mogą być niebezpieczne dla serca. Dlaczego najbardziej zapracowany mięsień naszego organizmu nie lubi tłuszczu oraz jak mądrze się odchudzać? O tym rozmawialiśmy w „Czasie dla zdrowia” z dr n.med. Hubertem Konstantynowiczem, specjalistą kardiologiem.

Panie doktorze czym jest otyłość i skąd się bierze?

Otyłość jest chorobą. Można ją prosto zdefiniować jako zwiększenie masy ciała ponad przyjętą normę. Inna definicja mówi, że otyłość jest stanem nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej w organizmie wskutek liczby i zwiększonej wielkości komórek tłuszczowych. Łatwo sprawdzić czy mamy do czynienia z otyłością. Wystarczy sprawdzić współczynnik BMI. W przypadku otyłości należy jak najszybciej podjąć kroki, które doprowadzą do zmniejszenia wagi ciała.

Jak mądrze się odchudzać?

Przede wszystkim nie należy się głodzić. Jest kilka zasad, których należy przestrzegać, to między innymi eliminacja z diety takich produktów jak: niezdrowe tłuszcze, słodycze, białe pieczywo czy makarony. Należy unikać produktów smażonych, a mięso przygotowywać na parze. Bardzo ważne jest także to, by spożywać 5 posiłków dziennie w odstępach 3-4 godzinnych. Na drugie śniadanie i podwieczorek warto wybierać owoce. Jest takie stare mądre chińskie przysłowie, które mówi: „Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”.

Co z wysiłkiem fizycznym, czy pomoże nam w zrzuceniu wagi?

To musi być mądrze dobrany wysiłek. Proszę pamiętać, że za spadki wagi ciała w 80 procentach odpowiada właściwa dieta, a jedynie w 20 procentach wysiłek fizyczny. Często mylnie myślimy, że intensywne zajęcia na siłowni sprawią, że waga znacznie się obniży. Jeśli nie połączymy tego z dietą, to nie będzie efektów.

Więcej na temat wpływu wagi ciała na serce i układ krążenia w rozmowie.

Posłuchaj audycji

Część pierwsza:

Cześć druga:

Reklama