Nowa wystawa w „Przystanku Historia”. O Polsce z lat 1944-1956

Data publikacji: 08.01.2019 18:35
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze
08.01.2019 Kielce. Przystanek Historia IPN.  Wystawa poświęcona gospodarce PRL do 1956 roku

08.01.2019 Kielce. Przystanek Historia IPN. Wystawa poświęcona gospodarce PRL do 1956 roku
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

„Rewolucja społeczna” czy „dzika przebudowa”. Przekształcenia własnościowe w Polsce w latach 1944-1956 i ich społeczne skutki - to tytuł wystawy, którą od dziś można oglądać w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” w Kielcach. - Ekspozycja przedstawia m.in. podejście władz komunistycznych do własności prywatnej - poinformował Michał Zawisza z Przystanku Historia.

- Dowiemy się z niej również m.in. o reformie rolnej, nacjonalizacji przemysłu, czy też bitwie o handel, a więc jednych z najważniejszych działań komunistów skierowanych przeciwko tzw. inicjatywie prywatnej dokonanych w pierwszych latach po drugiej wojnie światowej, a później o kolektywizacji rolnictwa - dodał Michał Zawisza.

Proces przekształceń własnościowych prowadzono w powojennej Polsce jako „akt sprawiedliwości społecznej” - jedno z najważniejszych haseł na sztandarach władzy ludowej. Stosunek reżimu komunistycznego do własności prywatnej dobrze ilustruje fakt, iż w katalogu wrogów ważne miejsca zajmowali: „kapitaliści”, „obszarnicy”, „spekulanci”, „kułacy” i „prywaciarze”.

Pod pretekstem przeprowadzania reform gospodarczych do 1956 r. dokonano likwidacji „warstw posiadających”, które traktowano jak zaplecze materialne dla przeciwników systemu. Służyły temu prowadzone na dużą skalę działania represyjne, którym towarzyszyła akcja propagandowa.

W efekcie strukturę społeczną kraju zredukowano do dwóch głównych klas, czyli robotników i chłopów, nadając inteligencji rolę pomocniczą wobec klasy robotniczej. Poza zmianami strukturalnymi wśród części społeczeństwa zaszła również zmiana stylu życia i mentalności.

Wystawę można oglądać do końca lutego.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama