Politechnika otworzy kierunek, o którego absolwentów już teraz pytają firmy

Data publikacji: 10.01.2019 20:15
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
10.01.2019 Kielce. Politechnika Świętokrzyska

10.01.2019 Kielce. Politechnika Świętokrzyska
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dwie nowe specjalności oraz nowy kierunek studiów planuje od przyszłego roku akademickiego utworzyć Politechnika Świętokrzyska. Jak informuje profesor Artur Maciąg, prorektor do spraw studenckich i dydaktyki kieleckiej uczelni, będą to specjalności: eksploatacja i zarządzanie w transporcie drogowym oraz automatyka maszyn i procesów.

Natomiast nowym kierunkiem jest automatyka i elektrotechnika przemysłowa. Kierunek powstanie na wydziale elektrotechniki, automatyki i informatyki.

Doktor Andrzej Stobiecki prodziekan wydziału tłumaczy, że ukończenie automatyki i elektrotechniki przemysłowej pomoże absolwentom uczelni w znalezieniu atrakcyjnej pracy.

- Mam nadzieję, że nowy kierunek poszerzy atrakcyjność i naszego wydziału i politechniki. Mam nadzieję, że dzięki niemu zwiększy się również liczba kandydatów do studiowania - twierdzi dr Andrzej Stobiecki.

Jednym z twórców nowego kierunku jest doktor Robert Kazała z Zakładu Urządzeń i Systemów Automatyki. Jak podkreśla, na rynku pracy widać ogromne zapotrzebowanie na specjalistów tego typu.

10.01.2019 Kielce. Politechnika ŚwiętokrzyskaFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Program nauczania nie był tworzony tylko na bazie naszych akademickich doświadczeń. Staraliśmy się uwzględnić jak najwięcej potrzeb firm działających w naszym regionie. Jest ich około 90. Cały czas jesteśmy w kontakcie z przedsiębiorcami działającymi w pobliżu Kielc i widzimy jak dynamicznie się rozwijają i co roku zwiększają zatrudnienie - tłumaczy dr Robert Kazała.

Profesor Mirosław Wciślik, współtwórca nowego kierunku dodaje, że zależy mu na tym, by jego absolwenci byli nie tylko dobrymi inżynierami, ale też ludźmi mającymi chęć tworzenia.

Według wstępnych szacunków kierunek automatyka i elektrotechnika przemysłowa będzie kształcił 30 studentów, ale jak mówi doktor Michał Łaskawski, pełniący obowiązki kierownika Zakładu Urządzeń i Systemów Automatyki, w przypadku dużego zainteresowania kandydatów liczba żaków może zostać zwiększona.

10.01.2019 Kielce. Politechnika ŚwiętokrzyskaFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Nowe specjalności oraz nowy kierunek powstaną dzięki wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Politechnika Świętokrzyska została doceniona w konkursie organizowanym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama