Bożonarodzeniowe kolędowanie w Kałkowie

Data publikacji: 12.01.2019 19:00
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Kultura
Kałków. II Festiwal Kolęd i Pastorałek „Nocy niepojęta”. Na zdjęciu kustosz Sanktuarium w Kałkowie ks. Zbigniew Stanios oraz Maciej Bidziński z GOKSiR w Pawłowie

Kałków. II Festiwal Kolęd i Pastorałek „Nocy niepojęta”. Na zdjęciu kustosz Sanktuarium w Kałkowie ks. Zbigniew Stanios oraz Maciej Bidziński z GOKSiR w Pawłowie
Kałków. 12.01.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie odbył się drugi Festiwal Kolęd i Pastorałek „Nocy Niepojęta”. Uczestniczyło w nim prawie 50 wykonawców z powiatu starachowickiego. Wśród nich dzieci i młodzież, soliści i chóry.

Maciej Bidziński z Ośrodka Kultury w Pawłowie podkreśla, że choć obecnie organizowane jest wiele podobnych spotkań, to festiwal w Kałkowie ma szczególny charakter. Nie ma do niego eliminacji konkursowych, przyjmowani są wszyscy chętni. Festiwal ma być przedłużeniem czasu bożonarodzeniowego kolędowania.

Potwierdza to kustosz sanktuarium ksiądz Zbigniew Stanios. Pomysł zorganizowania festiwalu narodził się podczas przyjacielskich rozmów, a swoim charakterem wpisuje się w misję ewangelizacyjną sanktuarium.

Kałków. II Festiwal Kolęd i Pastorałek „Nocy niepojęta”Kałków. 12.01.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Wykonawcy prezentowali szeroki wybór kolęd. Justyna Magnowska-Janicka przyjechała ze swoimi uczennicami ze Szkoły Podstawowej numer 9 w Starachowicach. Prowadzi chór szkolny. Jak mówi uczniowie chętnie przychodzą na zajęcia, entuzjastycznie podchodzą również do występów poza szkołą. Dla młodzieży spotkania ze śpiewem to sposób na spędzanie wolnego czasu, nawiązywanie przyjaźni. W Kałkowie chór zaśpiewał „Lulajże Jezuniu” i „Gore gwiazda Jezusowi”.

Uczestnicy występowali w strojach ludowych i stylizowanych na przebrania kolędnicze. Występy oceniało jury: Tomasz Ceglarski, Paweł Łukowiec i Anna Maria Adamiak.

Podobne wiadomości
Reklama