Strażacy ze Stodół mają nowy sprzęt

Data publikacji: 12.01.2019 19:13
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Stodoły. Przekazanie sprzętu strażakom OSP

Stodoły. Przekazanie sprzętu strażakom OSP
Stodoły. 12.01.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Profesjonale oświetlenie i sygnalizacja oraz kilka mundurów bojowych trafiło do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Stodołach w powiecie opatowskim. Sprzęt wart 5200 złotych zakupiony został dzięki wsparciu funduszu składkowego KRUS. W sobotę przed remizą odbyła się prezentacja nowych nabytków.

W gminie Wojciechowice działają dwie jednostki wpisane do krajowego rejestru ratowniczo-gaśniczego. Wśród nich jest OSP w Stodołach, która znajduje się przy drodze krajowej 74 w kierunku Lublina. Naczelnik jednostki Tadeusz Kabat mówi, że udało się otrzymać dofinansowanie na remont garażu, teraz na sygnalizację, ale potrzeby w dalszym ciągu są duże. Brakuje m.in. mundurów bojowych, które zużywają się podczas akcji gaszenia pożarów, których jest dość dużo na terenie gminy Wojciechowice.

- Jeden taki mundur kosztuje od tysiąca do dwóch tysięcy złotych - mówi Tadeusz Kabat i podkreśla, że każdy z 21 druhów powinien mieć dobry ubiór do akcji.

Wójt Wojciechowic Szymon Sidor informuje, że gmina wyasygnowała 105 tysięcy złotych na zakup i remont bojowego mercedesa, który służy obecnie druhom ze Stodół. Dofinansowanie z KRUS-u pozwoliło na uzupełnienie braków w pojeździe.

Poseł Andrzej Kryj mówi, że strażaków ochotników należy wspierać, dlatego też tworzone są różne programy dofinansowujące sprzęt. Podkreśla, że główną rolę w utrzymaniu OSP odgrywa samorząd, jednak wsparciem jest Fundusz Sprawiedliwości, którego pierwsza edycja odbyła się w 2018 roku. Wtedy do Ochotniczych Straży Pożarnych trafiło wsparcie w postaci różnych sprzętów, np. toreb R1 niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy. Dodatkowym programem jest fundusz składkowy KRUS.

Wniosek o dofinansowanie jeszcze w ubiegłym roku pomógł napisać starosta opatowski Tomasz Staniek. Jak mówi, fundusz składkowy wspiera OSP, ponieważ druhowie działają na terenie wiejskim i pomagają lokalnej społeczności. Dodaje, że dofinansowywane są też z tej puli wyjazdy wakacyjne i feryjne dla dzieci rolników.

- Wspiera zakup różnego typu sprzętu: piły, narzędzia, sprzęt gaśniczy. O takie rzeczy mogą wnioskować straże pożarne w ciągu całego roku, tu nie ma terminów -    wyjaśnia starosta Tomasz Staniek.

W gminie Wojciechowice funkcjonuje jedenaście jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama