Trwają przygotowania kalendarza obchodów Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Data publikacji: 15.01.2019 17:41
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Gustaw Herling-Grudziński

Gustaw Herling-Grudziński
Fot. Polskie Radio

Wystawy, zajęcia edukacyjne, spotkanie z absolwentami I Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach, wycieczka śladem pisarza, konkursy poświęcone życiu i twórczości, dyskusja młodych, wykłady - między innymi takie wydarzenia znalazły się w kalendarzu obchodów Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Decyzją sejmu rok 2019 jest rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W maju obchodziłby 100 urodziny. Jak podkreśla, doktor Irena Furnal z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, pisarz był mocno związany z Kielcami.

- Jesteśmy miastem rodzinnym Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, spędził tu właściwie większość lat, które spędził w Polsce. Tu urodził się, miał rodzinę, chodził do szkoły, miał kolegów, przyjaciół więc czujemy się zobowiązani, żeby uświetnić tę rocznicę - mówi doktor Irena Furnal.

We wtorek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej imienia Witolda Gombrowicza w Kielcach odbyło się spotkanie zespołu organizacyjnego. Jak mówi Andrzej Dąbrowski, dyrektor tej instytucji, działania związane z Herlingiem-Grudzińskim będą się odbywały przez cały rok, a rozpoczną się w marcu wykładem poświęconym językowi Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, który odbędzie się w ramach Tygodnia Kultury Języka.

- W wielu tych działaniach związanych z jubileuszem uczestniczy kilka instytucji i stowarzyszeń. Planowane są bardzo rozmaite imprezy. Główne obchody planujemy w dniach od 16 do 18 maja. Są one związane z przyjazdem córki pisarza, pani Marty Herling. Ten szczegółowy harmonogram jest uzależniony od kalendarza gości i ich możliwości pobytu i on jest jeszcze doprecyzowany - wyjaśnia dyrektor Andrzej Dąbrowski.

Do organizacji Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego włączyło się Stowarzyszenie Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, którego Herling-Grudziński był uczniem. Magdalena Helis-Rzepka ze Stowarzyszenia wspomina jego silne związki ze swoją szkołą.

- Skończył tę szkołę w 1937 roku, tutaj się uczył, tu złożył maturę i tu też rozpoczął swoje zainteresowania literackie, tu się kształtował. Wracał do tej szkoły, kiedy mógł, czyli w 1997 roku. Spotkał się z nami w auli. Znalazł się też wśród Absolwentów, bo kiedy był na Targach Książki, w 2000 roku, czyli na dwa miesiące przed śmiercią, to przedstawiciele Stowarzyszenia Absolwentów spotkali się z nim i stał się oficjalnie pierwszym honorowym członkiem w historii Stowarzyszenia - wspomina.

Wydarzenia będą skierowane do osób w każdym wieku. Być może pozwolą odkryć nowe wiadomości o życiu i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, bo jak zaznacza doktor Irena Furnal, ciągle mało wiemy o pisarzu.

- Mam nadzieję, że wiele spraw ujrzy światło dzienne, ludzie, którzy zajmowali się i nadal zajmują się twórczością pisarza, odsłonią jakieś nowe wątki. Jeśli chodzi o biografię, to pisarz niezbyt chętnie o sprawach prywatnych mówił i pisał, więc do odkrycia pozostaje jeszcze wiele. Także twórczość była dotychczas odczytywana w aspekcie historycznym, ale przecież jest jeszcze inny Gustaw Herling-Grudziński - autor metafizycznych opowiadań, esejów o sztuce o prowincjach włoskich - mówi doktor Irena Furnal.

A już dziś zapraszamy do wysłuchania na antenie Radia Kielce „Dzienników pisanych nocą” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w interpretacji aktora Tadeusza Zięby. Emitujemy je codziennie, od poniedziałku do piątku, o godzinie 21.50.

Podobne wiadomości
Reklama