„Czyste powietrze” - rusza nabór wniosków

Data publikacji: 17.01.2019 14:29 / Data aktualizacji: 21.01.2019 06:48
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: IAR
23.08.2017 Kielce. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

23.08.2017 Kielce. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Fot. Marzena Mąkosa - Radio Kielce / Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Od dziś można ponownie składać wnioski w ramach programu „Czyste powietrze”. Program ruszył we wrześniu 2018 roku jednak z powodu wprowadzenia do niego zmian związanych ze sposobem rozliczania dotacji na termomodernizację oraz wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła został na kilka tygodni wstrzymany.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk wyjaśnia, że ubiegający się o dofinansowanie będą mogli skorzystać z nowych form rozliczenia dotacji. Od 1 stycznia dotacja otrzymana w ramach programu „Czyste powietrze” jest wolna od podatku - nie wlicza się w przychód, który wykazujemy w podatku PIT. Poza tym środki finansowe, które beneficjent poniesie na termomodernizację czy wymianę pieca, będzie mógł wliczyć w koszty uzyskania przychodu, czyli uzyska z tego zwrot podatku.

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Kazimierz Kujda wyjaśnia, że program skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań w domach jednorodzinnych. Wnioski do regionalnych oddziałów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska można składać na: termorenowację domów i wymianę źródeł ciepła, podłączenia do sieci gazowej, do sieci ciepłowniczej, pomp cieplnych lub do odnawialnych źródeł energii. Wnioski można składać osobiście lub przez internet za pośrednictwem portalu beneficjenta.

Kazimierz Kujda wyjaśniał, że w ramach programu „Czyste powietrze” zaleca się przede wszystkim składanie wniosków na termomodernizację domów jednorodzinnych. Efektowność cieplna domów podnoszona jest przede wszystkim poprzez wymianę okien, drzwi, ocieplenie ścian i dachów. Dopiero po takich działaniach, które mogą nawet o 60 procent zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ciepło, powinno się planować wymianę pieca grzewczego.

Do tej pory do regionalnych oddziałów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wpłynęło około 25 tysięcy wniosków dotyczących dofinansowania do termorenowacji czy wymiany starych nieefektywnych źródeł ciepła.

Program będzie realizowany przez dziesięć lat, a suma dotacji ma wynieść ponad 103 miliardy złotych. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 miliony domów jednorodzinnych. Celem programu jest między innymi zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza, poprzez likwidację nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Dodatkowe informacje dotyczące programu „Czyste Powietrze” można uzyskać na stronie portalu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Reklama